powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Urodziny prof. Lecha Śliwonika

7 grudnia obchodzi urodziny Lech Śliwonik, teatrolog, pedagog oraz rektor Akademii Teatralnej w Warszawie w latach 2002-2008.

Prof. Lech Śliwonik jest znawcą i badaczem teatru ochotniczego i studenckiego. Pełni funkcje prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Teatralnej i redaktora naczelnego kwartalnika "Scena". Teatralnej młodzieży znany jako juror wielu konkursów i festiwali sceny alternatywnej.

Pedagog z pasją wykładający na Wydziale Wiedzy o Teatrze, którego był dziekanem, a wcześniej także prodziekanem do spraw studiów zaocznych warszawskiej uczelni. Obecnie jest profesorem AT.

Odznaczony m.in. Złotym Medalem Gloria Artis - Zasłużony Kulturze oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Tegoroczny laureat Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w "dziedzinie upowszechnianie/animacja kultury".

"Nie było teatru niezależnego w latach 70. On był zależny. Niezależny był natomiast teatr lat 50. - Bim Bom, STS, Pstrąg - bo w straszliwych czasach stalinowskich potrafił upomnieć się o godność ludzką, narażając się wszystkim. Teatry lat 70. zaczęły budować własny świat, świat różny od tego, który im nie odpowiadał. I dlatego w ich przypadku można mówić, że były teatrami alternatywnymi. Niezależność dzisiaj jest zupełnie inna" - mówił prof. Lech Śliwonik w jednym z wywiadów.