powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Mińsk. Premiera filmu "Halka" z 1929 r. z białoruską muzyką

Białoruska premiera niemego filmu "Halka" Konstantego Meglickiego z 1929 r. z muzyką skomponowaną przez białoruską kompozytorkę odbyła się w piątek w Mińsku. Pokaz zorganizował Instytut Polski z okazji 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki.

- To kolejny i jeden z ostatnich akcentów obchodów jubileuszowego Roku Stanisława Moniuszki w Mińsku. Mieliśmy okazję obejrzeć film i posłuchać świetnej kompozycji białoruskiej kompozytorki Wolhi Padhajskiej - powiedział dyrektor Instytutu Polskiego w Mińsku Cezary Karpiński.

"Halka" Konstantego Meglickiego to jedna z trzech przedwojennych adaptacji opery Moniuszki. Jest to produkcja z 1929 r., jednak mimo tego, że wówczas wchodziły już filmy dźwiękowe, zdecydowano się na to, by zrobić film niemy. W kinach był wyświetlany ze specjalną oprawą śpiewno-muzyczną, która była nagrywana na płytach gramofonowych i odtwarzana podczas seansów - mówił Karpiński. W 1932 r. film został udźwiękowiony.

- Tę niemą wersję "Halki" możemy dzisiaj oglądać również dzięki temu, że trzy lata temu została ona odrestaurowana i zdigitalizowana - podkreślił.

Film "Halka" to adaptacja opery Stanisława Moniuszki, która miała premierę w 1848 r.

Muzykę do filmu skomponowała białoruska kompozytorka Wolha Padhajska. Muzyczną oprawę zapewnili soliści Teatru Wielkiego Białorusi Iryna Kuczyńska i Andrej Klipo, chór i zespół muzyki kameralnej Five-storey ensemble. W czasie projekcji zabrzmiały najsłynniejsze arie z Halki.

Padhajska komponowała muzykę do filmu przez pół roku, a inspiracją i natchnieniem dla niej były, jak mówiła, "obraz, emocje, atmosfera, stworzone przez reżysera filmu".

- To dla mnie wielka radość i honor, że mogłam skomponować tę muzykę. Można powiedzieć, że była to praca w tandemie z Moniuszką - powiedziała.

Padhajska jest absolwentką Akademii Muzycznej w Mińsku i programu stypendialnego Gaude Polonia, w ramach którego uczyła się na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Pokaz odbył się w mińskim kinie Moskwa.