Białystok. Jumpcore i wyskok z okna. Performance choreograficzny

Jak zatańczyć chwilę przed autodestrukcją? W sobotę (7 grudnia) o godz. 18 Paweł Sakowicz pokaże performance choreograficzny "Jumpcore".

«To rodzaj konkretnego ponawianego dzieła sztuki - praca pochodzącego z Białegostoku choreografa i tancerza, tańczącego w Londynie i Nowym Jorku, należy do kolekcji Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie.

Miejsce: Akademia Teatralna (ul. Sienkiewicza 14). Performance towarzyszy wystawie "Do zobaczenia po rewolucji. Wystawa na 100-lecie Bauhausu", prezentowanej w Galerii Arsenał. Wstęp na pokaz w Akademii jest wolny, ale obowiązuje wcześniejsza rezerwacja: telefonicznie 85 743 54 53 (w piątek w godz. 9-15) lub w siedzibie Akademii (ul. Sienkiewicza 14). A sama praca Sakowicza pochodzi z kolekcji Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki.

Punktem wyjścia do pokazu jest pewne wydarzenie, o którym organizatorzy piszą następująco:

"Nie jest do końca jasne, czy Fred Herko planował zakończyć swój kameralny performance samobójczą śmiercią. Wziął kąpiel, włączył "Mszę koronacyjną" Mozarta i zaczął tańczyć nago w salonie przyjaciela. Kilkakrotnie zbliżał się do otwartego okna. Kiedy wybrzmiał "Sanctus", wziął rozbieg i wyskoczył przez okno apartamentu mieszczącego się na piątym piętrze przy nowojorskiej Cornelia Street. Bo przecież każdy tancerz baletowy ma wrażenie, że potrafi latać, a zawieszony na sekundę w skoku, rzeczywiście lata".

Paweł Sakowicz to choreograf i tancerz pochodzący z Białegostoku, absolwent politologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz choreografii i performance'u w London Contemporary Dance School. Autor prac: "Bernhard", "TOTAL", "Jumpcore", "Thriller" i "Masakra". Swoje prace pokazywał m.in. podczas trzech edycji Polskiej Platformy Tańca, w NYU Skirball w Nowym Jorku czy CAC w Nowym Orleanie. Artysta wspierany przez sieć Aerowaves Twenty19.

***

Twórcy performance'u:

Choreografia i taniec: Paweł Sakowicz;

Dramaturgia: Mateusz Szymanówka;

Muzyka: Indecorum;

Kostium: Doom 3k;

Produkcja: Maat Festival, Scena Tańca Studio, Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego