powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. Odwołania małopolskich dyrektorów instytucji kultury powołanych bez konkursu

Marszałek woj. małopolskiego Witold Kozłowski zdecydował o odwołaniu dyrektorów wojewódzkich instytucji kultury, którzy w ubiegłych latach zostali powoływani bez konkursu. Ich następcy będą musieli być wyłonieni w drodze konkursu.

Marszałek Witold Kozłowski zadeklarował równocześnie, że wybór menedżerów instytucji kultury będzie "przejrzysty i równy dla każdego". Oświadczenie w tej sprawie marszałek zamieścił w piątek na Facebooku, dostępne jest też na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.

Jak zapowiedział w piśmie marszałek, w nadchodzącym roku odwołani zostaną dyrektorzy Opery Krakowskiej w Krakowie, Filharmonii im. K. Szymanowskiego w Krakowie oraz innych wojewódzkich instytucji kultury, dla których organizatorem jest samorząd wojewódzki.

"Moim zadaniem jest ciągłe rozwijanie oferty kulturalnej w Małopolsce, dlatego podjąłem decyzję, że wszyscy dyrektorzy powołani na stanowisko bez konkursu będą odwoływani z zajmowanych funkcji, a ich następcy będą musieli być wyłonieni w drodze konkursu" - czytamy w oświadczeniu Kozłowskiego.

Według niego tryb konkursu zapewni "przejrzystość i da szansę zgłaszania się wszystkim kandydatom". "Nie wyklucza to oczywiście możliwość udziału w postępowaniu konkursowym dotychczasowym menedżerom tych instytucji. Zdrowa konkurencja pozwoli wyłonić najlepszych specjalistów w transparentny sposób" - dodał marszałek.

W oświadczeniu Kozłowski nawiązał do rozpoczętej procedury odwołania Agnieszki Kawy z funkcji dyrektorki Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie. Przeciwko jej odwołaniu protestują aktorzy i reżyserzy, m.in. Agnieszka Holland, Andrzej Seweryn, Danuta Stenka, Piotr Adamczyk.

Kawa dyrektorką Centrum Sztuki Mościce jest od 2007 r., na stanowisko mianowana była bez wcześniejszego konkursu, zatrudniona jest na podstawie umowy na czas nieokreślony. "Zależy nam, by procedury wyłaniania dyrektorów takich placówek nie budziły kontrowersji, co miało miejsce w poprzednich latach, gdy niejednokrotnie byli wybierani w kuluarach za zamkniętymi drzwiami. Budziło to szereg wątpliwości w środowisku kultury" - napisał marszałek.

Rzecznik prasowy małopolskiego urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki powiedział w piątek PAP, że konkurs na nowego dyrektora Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie nie został jeszcze ogłoszony.

Jak wyjaśnił, przed odwołaniem Agnieszki Kawy marszałek musi jeszcze uzyskać odpowiednie opinie od organizacji artystycznych i związków zawodowych. Organizacje artystyczne wydały już opinię o odwołaniu, do dwóch tygodni marszałek ma otrzymać opinie od związków zawodowych, które to związki mościckie centrum powołało dopiero po informacji o zamiarze odwołania Kawy. "Po uzyskaniu opinii od związków zawodowych marszałek podejmie ostateczną decyzję" - powiedział rzecznik prasowy.