powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Premiera "Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku"

Czym jest wojna dla małego dziecka? Czy da się je przygotować na jej okropieństwa? Czy można dziecku wojnę wyjaśnić? Czy lepiej zataić bolesną prawdę. 7 grudnia na Scenie Małej Republiki Sztuki Tłusta Langusta odbędzie się premiera Teatru Usta Usta Republika pt. "Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku" w reż. Wojciecha Wińskiego.

Kilka lat temu prof. Piotr Korduba dokonał niezwykłego odkrycia. Podczas prac nad książką, poświęconą architekturze Grunwaldu, w jednym z domów na Ostroroga, natrafił na wyjątkowe znalezisko - poznański komiks z czasów drugiej wojny, dokumentujący z jednej strony niezwykłą i kompletnie nieznaną historię, związaną z Poznaniem, z drugiej zaś wielką miłość ojca do syna. Trzydzieści trzy kolorowe rysunki na pożółkłym, blokowym papierze, na których naszkicowano poznańskie zoo, dworzec kolejowy, zakłady Cegielskiego, ruchliwe ulice, tramwaje. Zapis wspólnych spacerów, świadectwo tęsknoty.

Zebrane w teczce rysunki złożyły się na piękny album: "Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku", który jest główną inspiracją spektaklu. Spektaklu kierowanego do rodziców, nie dzieci. Zadającego pytania o naszą - współczesną i dorosłą - odpowiedzialność za wojny.

Zrealizowano dzięki finansowemu wsparciu miasta Poznań.

Twórcy spektaklu serdecznie dziękują za pomoc w realizacji pani Małgorzacie Kowalskiej, żonie Skarbunieczka oraz prof. Piotrowi Kordubie, autorowi publikacji "Tymczasem pa, Kochany Skarbunieczku", Poznań 2012.

***

Teatr Usta Usta Republika

7 i 8 grudnia o godz. 19:00

Scena Mała Republiki Sztuki Tłusta Langusta, ul. Ratajczak 44 / 4 piętro w Poznaniu