Kraków. Dziesięć boskich dni

Dziś premierą "Aniołów w Ameryce" w Teatrze Ludowym rozpoczyna się 12. edycja Boskiej Komedii. Zakończy się 10 dni później, podczas gali finałowej "Wybieg Wyspiański" połączonej z... pokazem mody.

«W ubiegłym roku zdaniem międzynarodowego jury powtarzany za Czesławem Niemenem motyw "Dziwny jest ten świat" najlepiej oddały aż dwa spektakle: "Zapiski z wygnania" w reżyserii Magdy Umer z Krystyną Jandą w roli głównej oraz "Pod presją" Mai Kleczewskiej z Teatru Śląskiego. Tym razem jurorzy, artyści i wierna publiczność Boskiej zastanowią się, jak być artystą "wśród nocnej ciszy".

- Po raz 12. zbiera się w Krakowie wielka polska teatralna rodzina. Co roku wierzę, że udaje nam się zjednoczyć i z szacunkiem porozmawiać o pracy swojej i naszych kolegów. Wierzę, że na festiwalu polski teatr dostaje non-konformistycznego kopa i pomaga utrzymać energię do wywracania wygodnych odpowiedzi, a dzięki temu przybliża się do zrozumienia i opisu bardziej skomplikowanych mechanizmów - mówi Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia". I zaprasza: - Spotkajmy się w Krakowie, bądźmy razem czujni, wrażliwi, niepokorni i wzmacniajmy się wzajemnie, choćby przez te 10 "boskokomediowych dni".

Podczas nich widzowie będą mogli oglądać spektakle podzielone na trzy sekcje: konkurs Inferno, przegląd Paradiso oraz wydarzenia specjalne, czyli Purgatorio. Paradiso zaprezentuje poszukiwania młodych twórców teatru. Purgatorio połączy poszukiwania twórców teatru z dyskusjami. To właśnie tę sekcję, a zarazem całą Boską Komedię, zainaugurują dziś wieczorem kultowe "Anioły w Ameryce" [na zdjęciu] w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej, na które zaprasza Teatr Ludowy.

W rywalizacji o Grand Prix Boskiej Komedii 2019 weźmie udział 11 najgłośniejszych tytułów ostatniego sezonu. Wyniki konkursu Inferno poznamy 14 grudnia - po raz pierwszy nie w Bunkrze Sztuki, tylko podczas gali finałowej "Wybieg Wyspiański" w Teatrze Słowackiego połączonej z... pokazem mody. Inspiracją twórców: Edyty Jermacz, Anny Marii Karcz-marskiej, Matyldy Kotlińskiej i Łukasza Błażejewskiego pod kuratelą Marcina Chlandy było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

- Wykorzystując postaci z najsłynniejszego dramatu Wyspiańskiego, stworzymy autorskie kolekcje ubioru. Zaprezentują je w niecodziennej, teatralnej formule aktorzy Teatru Słowackiego - zdradza Marcin Chlanda, kurator pokazu. Przy współpracy z Agnieszką Pałką, laureatką I edycji Stypendium im. Stanisława Wyspiańskiego, twórcy roztoczą kostiumograficzną wizję przyszłości. - Barwny i estetycznie różnorodny performatywno-teatralny "Wyspiański" eksperyment połączy teatralną tradycję z żywiołem współczesności i innowacyjnym wykorzystaniem sztucznej inteligencji w dziedzinie ubioru - zapowiada Chlanda.

12. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Boska Komedia 2019" potrwa do 15 grudnia. Szczegółowy program na stronie boskakomedia.pl.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego