Szwecja. Olga Tokarczuk rozpoczyna w piątek Tydzień Noblowski

Laureatka literackiego Nobla, Olga Tokarczuk, zanim 10 grudnia odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty medal oraz dyplom, od piątku będzie brała udział w wydarzeniach Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie. W czwartek pisarka spodziewana jest w stolicy Szwecji.

- Dziś Olga Tokarczuk przybędzie do Sztokholmu, aby od jutra rozpocząć intensywny tydzień - poinformowała PAP przedstawicielka Fundacji Noblowskiej, Erika Lanner.

Jak podkreśliła fundacja w komunikacie, "Olga Tokarczuk spodziewana jest w towarzystwie swojego partnera, Grzegorza Zygadło, swojego syna, wydawcy oraz przyjaciół". Nobliści tradycyjnie podejmowani są w pięciogwiazdkowym luksusowym Hotelu Grand w centrum Sztokholmu.

W piątek polska noblistka, wspólnie z 13 innymi laureatami Nagrody Nobla w pięciu dziedzinach, odwiedzi Muzeum Nagrody Nobla (wcześniejsza nazwa Muzeum Noblowskie). - To będzie pierwsze spotkanie noblistów. Laureaci podpiszą znajdujące się w kawiarni krzesła oraz przekażą przedmioty mogące świadczyć o ich pracy lub osobiste kurioza - powiedziała Erika Lanner.

Tego samego dnia Olga Tokarczuk oraz drugi laureat literackiego Nobla - Austriak Peter Handke - wezmą wspólnie udział w oficjalnej konferencji prasowej w Akademii Szwedzkiej. W sobotę laureaci zaprezentują swoje noblowskie odczyty. Jak ujawniła Fundacja Noblowska, esej Olgi Tokarczuk zatytułowany jest "Czuły narrator". Tekst odczytany zostanie przez autorkę w języku polskim.

Dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Paweł Ruszkiewicz, zapowiedział, że podczas Tygodnia Noblowskiego Olga Tokarczuk weźmie udział także w dwóch spotkaniach zorganizowanych w współpracy z Ambasadą RP. Noblistka spotka się ze swoimi tłumaczami oraz korpusem dyplomatycznym. Jak poinformowano PAP, wydarzenia te odbędą się w siedzibie Instytutu Polskiego oraz w rezydencji Ambasady RP i będą miały charakter zamknięty.

Olga Tokarczuk nie odwiedzi natomiast szkoły w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu Tensta, która co roku zaprasza laureata literackiego Nobla na spotkanie z uczniami. "Z powodu licznych spotkań polska noblistka odmówiła spotkań z młodzieżą szkolną. Po prostu nie ma na to czasu. W tym roku tydzień noblowski jest wyjątkowo bogaty" - poinformowała Erika Lanner. Szkoła z Tensty nie wystosowała natomiast zaproszenia do Petera Handkego, obawiając się zapowiadanych protestów przeciwko przyznaniu mu literackiego Nobla.

Takie demonstracje spodziewane są w Sztokholmie 10 grudnia, gdy nobliści odbierać będą nagrody. Fundacja Noblowska nie przewiduje jednak specjalnych środków bezpieczeństwa. Tego dnia odbędzie się uroczystość wręczenia nagród Nobla w filharmonii sztokholmskiej, a wieczorem wydany zostanie w sztokholmskim Ratuszu królewski bankiet. Jak poinformowano, w tym roku z powodu dużej liczby noblistów - w tym roku Nobla odbierze aż 14 osób - wydarzenia te będą wymagały wyjątkowej organizacji oraz logistyki. - Przy honorowym stole, przy którym zasiada rodzina królewska, nie zabraknie miejsca - zapewniła Annika Pontikis z Fundacji Noblowskiej.

Podczas Tygodnia Noblowskiego na cześć Olgi Tokarczuk oraz innych tegorocznych laureatów odbędzie się także koncert w filharmonii sztokholmskiej. Ponadto przewidziane są seminaria naukowe, a także spotkania z noblistami na uniwersytetach.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego