powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Spotkanie z Grzegorzem Małeckim w IT

Kolejnym gościem cyklu "Piękni czterdziestoletni" będzie Grzegorz Małecki, aktor Teatru Narodowego. Spotkanie odbędzie się 9 grudnia o godz. 19.00 w Instytucie Teatralnym.

Cykl "Piękni czterdziestoletni" to comiesięczne spotkania z twórcami, których sceniczny debiut przypadł na przełom XX i XXI wieku. To rozmowy z pokoleniem artystów, wchodzących do zawodu już po transformacji ustrojowej, z przedstawicielami generacji, której dokonania zmieniły i zmieniają oblicze polskiego teatru.

Absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej (2000). Od 2000 roku w zespole Teatru Narodowego. Zagrał tu, między innymi, w przedstawieniach Jerzego Grzegorzewskiego (Lajkonik w "Operetce" Gombrowicza, 2000; Satyr Drugi w "Nocy listopadowej" Wyspiańskiego, 2000; Duda w "Śnie nocy letniej" Shakespeare'a, 2001; Trinkulo w "Morzu i zwierciadle" Audena, 2002; Rosenkrantz/Guildenstern w "Hamlecie" Stanisława Wyspiańskiego, 2003), Jana Englerta (Leon Birbancki w "Dożywociu", 2001; Albin w "Ślubach panieńskich", 2007 - oba Fredry; Perote w "Księżniczce na opak wywróconej" Calderóna / Rymkiewicza, 2010; Buffadero (Cynga) w "Bezimiennym dziele" Witkiewicza, 2013; rola we "Fredraszkach" wg Fredry, 2014; Wielki Książę w "Kordianie" Słowackiego, 2015), Jerzego Jarockiego (role w "Błądzeniu" wg Gombrowicza, 2004; Ilja Zubatyj w "Miłości na Krymie" Mrożka, 2007; Edek w "Tangu" Mrożka, 2009), Piotra Cieplaka (Młody Messerschmidt w "Nartach Ojca Świętego" Pilcha, 2004; role w "Opowiadaniach dla dzieci" wg Singera, 2007), Macieja Prusa (Benedick w "Wiele hałasu o nic" Shakespeare'a, 2008), Jacques'a Lassalle'a (Lelio w "Umowie, czyli Łajdaku ukaranym" Marivaux, 2009), Grażyny Kani (Terry w "W mrocznym mrocznym domu" LaBute'a, 2012), Grzegorza Chrapkiewicza (Brick w "Kotce na gorącym blaszanym dachu" Williamsa, 2013), Eimuntasa Nekrošiusa (Gustaw-Konrad w "Dziadach" Mickiewicza, 2016; Pijak w "Ślubie" Gombrowicza, 2018). W 2018 roku wyreżyserował w Teatrze Narodowym "Tchnienie" Duncana Macmillana.

Współpracował z teatrami warszawskimi: Polonia, WARSawy, OCH-Teatrem, a także z Narodowym Centrum Kultury w Warszawie, Teatrem Polskiego Radia i Teatrem Telewizji Polskiej. Wystąpił w wielu filmach i serialach telewizyjnych.

Laureat I nagrody za role w przedstawieniach Akademii Teatralnej w Warszawie - Gustawa-Konrada w Dziadach. Zbliżeniach Mickiewicza w reżyserii Macieja Prusa oraz Piskorza w "Dwóch panach z Werony" Shakespeare'a w reżyserii Piotra Cieplaka, a także nagrody dziennikarzy i nagrody publiczności na 18. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi (2000). Laureat Feliksa Warszawskiego (2009) oraz Grand Prix na XIII Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie (2013) za rolę Edka w "Tangu" Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego. Wyróżniony nagrodą redakcji "Dziennika Teatralnego" dla najlepszego aktora, za rolę Terry'ego w "W mrocznym mrocznym domu" LaBute'a w reż. Grażyny Kani na XV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach (2013). Zdobywca tytułu najlepszego aktora za rolę Rolanda w "Konstelacjach" Payne'a w reż. Adama Sajnuka w Teatrze Polonia na XX Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (2014). Laureat nagrody za najlepszą rolę męską na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie za role w spektaklach telewizyjnych: Goldersa w "Lecie" Rittnera w reżyserii Jana Englerta, Gospodarza w "Weselu" Wyspiańskiego w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego oraz Wysłannika w "Znakach" Jakubowskiego w reżyserii Artura Tyszkiewicza (2019; ex aequo z Przemysławem Stippą).

Wstęp wolny.