powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Reportaż z piekła

"Wszystko płynie" Wasilija Grossmana w reż. Janusza Opryńskiego w Teatrze Soho w Warszawie. Pisze Wioleta Rosłoniec w Teatrze dla Wszystkich.

Co to znaczy "być człowiekiem"? Czy fakt posiadania duszy, która zamieszkuje ciało, sprawia, że stajemy się ludźmi? A jeśli w ciele nie ma duszy? Wyprowadziła się, uciekła lub została wygnana... a może nigdy jej tam nie było? Czy mając tylko ciało, zdolne do wysiłku fizycznego, ruchu, działania, nie jestem człowiekiem? Spektakl "Wszystko płynie" w reż. Janusza Opryńskiego to próba odpowiedzi na te pytania. Bardzo udana.

Stół, dwa krzesła, neon. Do tego dwójka aktorów. Tyle wystarczy, aby stworzyć dzieło wbijające w fotel. Historia opowiada o losach Anny i Jana. Ona - świadek wielkiego głodu na Ukrainie, On - wieloletni więzień łagrów. Spotykają się na scenie, aby wspólnie zmierzyć się z przeszłością, dając świadectwo wiary w człowieka i w to, co pozostaje z jego człowieczeństwa po wyjściu z piekła. Jeśli cokolwiek pozostaje

W spektaklu ważne są emocje oraz muzyka, która doskonale nakierowuje układ nerwowy widza. Choć "Wszystko płynie" to zaledwie godzinna opowieść, dramat ukazuje najcięższe słowa o człowieku. Głód - jakie zachowania wyzwala, do czego jesteśmy zdolni by go zaspokoić? Idea - myśl, będąca kluczem do zagłady? Miłość - akt czy cnota?

Eliza Borowska i Sławomir Grzymkowski swoją grą aktorską, wiarygodnością relacji zbudowanej między bohaterami i autentycznie ukazanym cierpieniem, sprawiają, że spektakl staje się ekranizacją najczarniejszych myśli każdego z nas. Wizualizacją tego, o czym nawet boimy się myśleć. Głodni prawdy zjadamy siebie od środka. Próbując zaspokoić ciekawość, kąsamy się kawałek po kawałku. Strach i niepokój delektują się naszym rozsądkiem. Czy w tym wypadku bycie tchórzem oznacza bycie człowiekiem?

Inscenizacja Janusza Opryńskiego to wspaniała realizacja, skłaniająca do trudnych refleksji. Reżyser zaprasza nas do świata, w którym ważna jest treść. Świata, w którym na każdym rogu spotkać można głód, zaś tylko w ciemnych zakamarkach człowieka. Warto skorzystać z tego zaproszenia i wybrać się do Teatru SOHO. Koniecznie.