powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera "Axiom of Choice" w CST

5 grudnia o godz. 19.00 w Centrum Sztuki Tańca odbędzie się premiera spektaklu "Axiom of Choice".

Impulsem do powstania spektaklu jest matematyczna teoria - aksjomat wyboru, nad którą polscy naukowcy pracowali w okresie międzywojennym. Tytułowy Axiom of Choice to idea mówiąca o istnieniu niepustych zbiorów rozłącznych, dla których występuje wspólny zbiór, tzw. selektor. Zawiera on dokładnie po jednym zgodnym elemencie z każdego z tych zbiorów.

Ta definicja zostaje przetworzona przez pryzmat tożsamości artystów w aspekcie społecznym i choreograficznym. Selektory, które wybierają, to łączące ich wątki wspólne jak pokolenie, grupa krwi czy zapach mandarynek z dzieciństwa. Ludzie z dwóch różnych światów mogą być sobie bliżsi, niż mogliby sądzić. Zbiory wspólne i zbiory rozłączne tworzą pewnik wyboru. Wspólne odkrycia oparte o analizę zbiorów i liczb budują bliskość, a ta rozumiana jako organiczna potrzeba, wiedzie ku intymności. To pozwala na wzajemny, głęboki wgląd w osobiste historie każdego z artystów, którzy zanurzają się we wzajemnej perspektywie, co owocuje mnogością pojawiania się wspólnych zbiorów - selektorów. Te zaś nierzadko demaskują najskrytsze pragnienia i lęki.

Choreografia powstaje ze zderzenia elementów ruchu autentycznego z retrospektywą scenicznych wcieleń i wspomnień performerów. Działanie budzi się na skutek skojarzeń z zapachami, które traktowane są jako swoista kapsuła czasu. Przenikanie się synkretycznych środków wyrazu, charakterystyczne dla kolektywu HOTELOKO movement makers, tworzy mozaikową strukturę performansu w wykonaniu Mirka Woźniaka i Agaty Życzkowskiej.

Po spektaklu zapraszamy na spotkanie artystów z widzami. Prowadzenie: Julia Hoczyk

***

"AXIOM OF CHOICE" - MIREK WOŹNIAK / AGATA ŻYCZKOWSKA / HOTELOKO movement makers

PREMIERA

5 grudnia/ godz. 19.00

Miejsce: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Mazowiecki Instytut Kultury / ul. Elektoralna 12

Bilety 20 zł https://bilety.mik.waw.pl/artist/view/id/16632

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA'

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Projekt współfinansuje m.st. Warszawa

Organizatorzy projektu CST: Fundacja Artystyczna PERFORM, Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

***

AGATA ŻYCZKOWSKA

Aktorka, tancerka, reżyserka, producentka. Absolwentka Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2001). Jest współorganizatorką projektu Centrum Sztuki Tańca w Warszawie i prezeską Fundacji Rozwoju Teatru 'NOWA FALA'. Od początku związana z teatrem fizycznym w działaniach na pograniczu teatru, tańca i performansu. Od 2011 r. prowadzi kolektyw HOTELOKO movement makers, pod skrzydłami którego zrealizowała jako producentka, reżyserka, dramaturżka, aktorka i performerka kilkanaście spektakli, m.in. w koncepcji i choreografii Magdaleny Przybysz - "Moi przyjaciele tańczą", "Insta Show", a także "Absolutely Fabulous Dancers", za który kolektyw otrzymał nagrodę "Coup de Coeur" na Festivalu Quartiers Danses w Montrealu za oryginalność spektaklu.

*

MIREK WOŹNIAK

Tancerz, wokalista - aktor musicalowy, choreograf, performer. Magister Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego-kierunek Wychowanie Fizyczne. Uczeń warsztatowy m.in. Barbary Sier-Janik, Ewy Głowackiej, Henryka Jeża, Iwony Olszowskiej. Współtwórca kolektywu artystycznego "Kompania Primavera" wraz z Izą Szostak, Ramoną Nagabczyńską, Anną Hop, Szymonem Osińskim, pod kierownictwem Dariusza Lewandowskiego. Współpracował z Januszem Józefowiczem, Jarosławem Stańkiem, Mikołajem Mikołajczykiem, Natalią Korczakowską, Mają Kleczewską, Martą Ziółek, Ingą Plichowską, Sylwią Adamowicz. Wielokrotny uczestnik Międzynarodowego Festiwalu Baletowego w Miami. Zrealizował także choreografie m.in. do performansów "A kontra M" i "Woźniak/Łosik" oraz spektakli "Orfeusz i Euredyka" i "Kraina Niczyja".

Dokładny program i szczegółowe informacje na stronach:

www.centrumsztukitanca.eu

www.fundacjarozwojuteatru.pl

www.facebook.com/HOTELOKO