Wałbrzych. Teatr Szaniawskiego ma 55 lat

Teatr im.Szaniawskiego świętuje jubileusz 55-lecia swego istnienia. Wałbrzyski Teatr Dramatyczny rozpoczął działalność 23 listopada 1964 roku premierą "Zemsty" Aleksandra Fredry w reż. Bronisława Orlicza.

Od pierwszej premiery, aż do dzisiaj Teatr przeszedł przez niezliczoną ilość perspektyw artystycznych, a wśród ponad 360 premier nie brakuje znaczących dla historii polskiego teatru pozycji. Na jego deskach debiutowali i rozwijali się artyści, stanowiący dziś elitę polskich twórców teatralnych. "Szaniawski" to teatr odpowiedzialny, otwarty, obywatelski i demokratyczny, poszukujący zarówno w nowych językach teatralnych, jak i klasyce. Ponad 2 miliony widzów i 20 tysięcy spektakli zagranych w kraju i za granicą przez ostatnie 55 lat to duży powód do świętowania!

Uroczyste obchody Święta Teatru odbędą się 29 listopada 2019 r., o godz. 19:00 na Dużej Scenie.

To wyjątkowe wydarzenie uświetni premiera "WESELA" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Wojtka Klemma oraz specjalnie przygotowana na tę okazję uroczysta GALA JUBILEUSZOWA.

Na GALI jubileuszowej 55-lecia zaprezentujemy autorski FILM, w reżyserii Jakuba Zubrzyckiego, ze zdjęciami Adama Lipińskiego - impresja o wałbrzyskim Teatrze Dramatycznym. Uroczyście odsłonimy przed Widzami nową KURTYNĘ. Zaprosimy na wernisaż WYSTAWY, której kuratorami są Jolanta Kowalska - dziennikarka, krytyczka teatralna oraz Grzegorz Layer - architekt. Wystawa "2019-1964 = 55 lat Szaniawskiego" złożona jest z archiwalnych zdjęć, fotogramów, najciekawszych plastycznie plakatów, artefaktów, projektów scenografii. Przedstawimy specjalną publikację Katalog jubileuszowy "55-lecie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu", pełen tekstów badaczy teatru, oddanych Widzów oraz pracowników Teatru, zebranych pod redakcją Tomasza Jękota.

Nie zabraknie podziękowań, wzruszeń i szampana! Zapraszamy!

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego