powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Noc Tańca w Promie Kultury

30 listopada w Promie Kultury Saska Kępa odbędzie się Noc Tańca.

Wieczór prezentujący spektakle taneczne, wideo, ekstrakty ze spektakli w różnych formach: taniec współczesny, kontakt improwizacja, modal underground, nowa choreografia, performans. 20 twórców, 7 prezentacji. Spotkanie warszawskich artystów z publicznością Saskiej Kępy jest szansą na zapoznanie z szerokim wachlarzem możliwości i estetyk w tańcu współczesnym. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.

Organizator: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers9

Współorganizator: Prom Kultury Saska Kępa

Partner: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

W programie:

18.00 "Insta Show" - HOTELOKO movement makers - grupa młodzieżowa / choreografia: Magdalena Przybysz / reżyseria: Agata Życzkowska / wykonanie: Zuzanna Gałka, Kseniia Gluskina, Jakub Hardecki, Oliwier Kasica, Barbara Mońka, Hanna Snochowska, Karina Szutko

Spektakl "Insta Show" to kolejny projekt choreografki Magdaleny Przybysz we współpracy z reżyserką Agatą Życzkowską założycielką HOTELOKO movement makers. W spektaklu bierze udział młodzież w wieku licealnym: młodzi, zdolni tancerze i performerzy w wieku 14-17, wybrani do projektu w drodze castingu. Instagram jest pretekstem do opowiedzenia o młodym pokoleniu poprzez ruch i story telling.

Twórczynie projektu zachęcają młodych performerów do tego, aby swoim głosem opowiedzieli o tożsamości nastolatków. Punktem wyjścia do rozmów i poszukiwań materiału ruchowego jest temat treści zamieszczanych przez młodzież na jednym z internetowych narzędzi społecznościowych, Instagramie - niezwykle popularnym medium wśród młodego pokolenia.

To, co jest esencją tego projektu, to fakt, że Magdalena Przybysz i Agata Życzkowska realizują performans dla młodzieży i dorosłych, w którym pragną oddać wypowiedź młodym performerom. W ten sposób chcą wydobyć autentyczność i artystyczną szczerość przekazu.

Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz

Reżyseria i dramaturgia: Agata Życzkowska

Wykonanie: Zuzanna Gałka, Ksenia Gluskina, Jakub Hardecki, Oliwier Kasica, Barbara Mońka, Hanna Snochowska, Karina Szutko

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA' / HOTELOKO movement makers

Koprodukcja: Centrum Sztuki Tańca w Warszawie / Prom Kultury Saska Kępa

Partner: Mazowiecki Instytut Kultury

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa

Premiera: 4.06.2018 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

*

19.00 "KULA" - choreografia: Weronika Pelczyńska / wykonanie: Magdalena Fejdasz, Monika Szpunar

Weronika Pelczyńska we współpracy z Magdą Fejdasz i Moniką Szpunar bierze na warsztat zagadnienie relacji. Performerki, pracując ze swoim indywidualnym doświadczeniem i narracją, tworzą jedno ciało, które staje się przestrzenią do kreowania nowych znaczeń. Działając osobno, budują to co wspólne.

Kula to nie tylko stan fizyczny, ale również stan umysłu.

koncepcja i choreografia: Weronika Pelczyńska we współpracy z Magdą Fejdasz i Moniką Szpunar

wykonanie i kreacja: Magda Fejdasz, Monika Szpunar

zdjęcie: Łukasz Przytarski

produkcja: Centrum w Procesie, Centrum w Ruchu / Fundacja Burdąg

Zrealizowano ze środków Miasta Stołecznego Warszawa.

19:30 "WBIJAMY NA BALET" - choreografia: Thierry Verger / wykonanie: Isabelle Klajda, Marek Klajda

THIERRY VERGER / MAREK KLAJDA / ISABELLE KLAJDA

Spektakl w choreografii francuskiego artysty Thierry'ego Vergera w autorskiej technice Modal Underground. Duet taneczny ojca z córką opowiadający o osobistych relacjach.

Jak chcę, to mogę!

Pojeździć na koniu, polatać samolotem, być aniołem.

Nauczyć się wszystkiego mogę. Albo nie.

Na górę razem, zobaczyć największe drzewo.

Czym lecimy tym razem: śledziem, czy wielorybem?

No weź się tato...

Jak byłem w twoim wieku nie rób tego kiedyś zrozumiesz wyłącz ten telefon!

Wbijamy na balet!

Co za obciach...

Choreografia: Thierry Verger

Muzyka: Marcin Dutka

Wykonanie: Isabelle Klajda, Marek Klajda

Premiera: 17.12.2018 / Centrum Sztuki Tańca w Warszawie

*

20.00 "Absolutely Fabulous Dancers" - HOTELOKO movement makers / choreografia: Magdalena Przybysz / reżyseria: Agata Życzkowska / wykonanie: Magdalena Przybysz / Mirosław Woźniak / Agata Życzkowska

HOTELOKO movement makers / MAGDALENA PRZYBYSZ / MIREK WOŹNIAK / AGATA ŻYCZKOWSKA

"Pod niebem gwiazd, pod niebem gwiazd biegniemy, Bóg drogę zna,

Pod niebem gwiazd, pod niebem gwiazd biegniemy, a każdy sam."

/fragment piosenki w wykonaniu Zdzisławy Sośnickiej/

"Możecie być towarzysze przekonani, że my, tak samo jak i wy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny i nie mamy innego celu, jak ten, który żeśmy zdeklarowali i to jest podstawowy program naszego działania. Jeśli nam pomożecie, to sądzę, że ten cel uda nam się wspólnie osiągnąć. Jak, pomożecie? No!" - /przemówienie Edwarda Gierka, I sekretarza KC PZPR/

"See me beautiful

Look for the best in me

It's what I really am

And all I want to be

It may take some time

It may be hard to find

But see me beautiful"

piosenka Marshalla Rosenberga/

Aktorka, tancerz i choreografka wspólnie przyglądają się swoim korzeniom i historii, podejmują temat edukacji i tożsamości, zastanawiają się, co dodaje im skrzydeł, a co je podcina. To wszystko w rytmach muzyki lat 80., folku i muzyki klasycznej. Trio Absolutely Fabulous Dancers odpowiedzi i inspiracji szuka w przeszłości, historii Polski, w ruchu codziennym, pamięci ciała i narzędziach performatywnych. W ten sposób artyści z HOTELOKO movement makers budują swój niepowtarzalny i absurdalny styl taneczny. Spektakl otrzymał nagrodę jury "Coup de Coeur" za oryginalność na Festivalu Quartiers Danses w Montrealu (Kanada 2019).

Podczas procesu towarzyszyły im pytania: Co nas ukształtowało? Dokąd zmierzamy? Czy ktoś wie, jak wyglądałoby nasze życie, gdyby nie narzucona nam z góry edukacja, przez którą musieliśmy przebrnąć? Czy, aby iść dalej, musimy się obudzić i oduczyć wszystkiego, czego najpierw musieliśmy się nauczyć? Czy można na nowo odnaleźć spokój, mimo historii zataczającej kolejne to samo koło?

Koncepcja i choreografia: Magdalena Przybysz

Reżyseria: Agata Życzkowska

Dramaturgia i teksty: Magdalena Przybysz /Agata Życzkowska

Wykonanie: Magdalena Przybysz / Mirosław Woźniak / Agata Życzkowska

Kostiumy: Anna Ciupryk

Produkcja: Fundacja Rozwoju Teatru 'NOWA FALA'

Spektakl powstał dzięki współfinansowaniu m.st. Warszawa

Premiera: 30.06.2017 / Prom Kultury Saska Kępa

*

21.00 "Bez Sensu" - choreografia i wykonanie: Ilona Bekier-Ekwa / Stefano Silvino

ILONA BEKIER-EKWA / STEFANO SILVINO

Bez Sensu to spotkanie kobiety i mężczyzny usytuowane w latach 60'. Spektakl nie ma na celu stawiania konkretnych tez, czy podejmowania trudnych tematów. Scenariusz jest "uśredniony", dzięki czemu każdy może odnaleźć w tej historii fragmenty swoich własnych losów. Pokazuje w sposób luźny, czasem zabawny, jak kobiety i mężczyźni inaczej postrzegają miłość i jak ich energie jednocześnie się przenikają.

Bez Sensu chce wyglądać jak te stare hollywoodzkie filmy z pięknymi dziewczynami marzącymi, myślącymi tylko o Marylin Monroe, Sophia Loren i innych gwiazdach. Znajdują się w nim fragmenty starych filmów kinowych w wersji teatralnej z całą atmosferą, muzyką i modnym stylem tamtych czasów. Spektakl koncentruje się głównie na zaprojektowaniu prostej fabuły, zwracając uwagę na detale, aby nie było ani za dużo ani za mało.

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Ilona Bekier-Ekwa / Stefano Silvino

Muzyka: Amy Irving, Doris Day, Les Paul & Mary Ford, Billie Holiday, Flanagan and Allen, Engelbert Humperdinck, Nancy Sinatra

*

21.30 "Populux wideo" - choreografia i wykonanie: Wojciech Grudziński

WOJCIECH GRUDZIŃSKI

Rejestracja fragmentu pracy POPULUXE, której prezentacja odbyła się w Judson Church w Nowym Jorku w grudniu 2018 roku w ramach wizyty studyjnej w Movement Research organizowanej we współpracy z GPS/Global Practice Sharing Program, Art Stations Foundation i Instytutem Muzyki i Tanca.

Wywodzący się z połączenia słów "luksus" i "popularność", termin "populuxe" określa estetykę konsumpcyjną i kulturową, która pojawiła się w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Populuxe manifestuje się w liniach, formach, fakturach i kolorach, aby dać nam piękno, urok i elegancję w zakresie wygody i komfortu. Populuxe oscyluje między prywatnym a społecznym, między architekturą Googie a historyczną figurą Siergieja Diagilewa, między nierównym podziałem dóbr a ekologią. Celem tego zróżnicowania jest jednak stworzenie syntetycznej formy choreograficznej, opartej na idei ruchu luksusowego. Populuxe funkcjonuje w duchu maksymalnie wulgarnej radości z komfortowego życia w luksusie.

choreografia i wykonanie: Wojciech Grudziński

muzyka: Wojtek Blecharz

opieka artystyczna: Peter Pleyer

produkcja: Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk w ramach Solo Projekt

premiera: 12 maja 2018 roku, Studio Słodownia +3, Stary Browar, Poznań

Solo powstało w ramach "SOLO PROJEKT PLUS 2018" - programu rezydencyjnego Art Stations Foundation. Spektakl został zakwalifikowany do pokazu na Polskiej Platformy Tańca 2019 w Gdańsku.

*

"EXIT wideo" - choreografia i wykonanie: Paulina Święcańska / Marek Klajda

PAULINA ŚWIĘCAŃSKA / MAREK KLAJDA

Fragment spektaklu "EXIT" zarejestrowany na wideo - koprodukcja Fundacji Artystycznej PERFORM i Centrum Sztuki Tańca w Warszawie.

EXIT to wyjście, odejście, zmiana. Nie jest ważne, dokąd te drzwi prowadzą. Ważne, że trzeba przez nie przejść. Patrzenie ku nowemu z powolnym pozostawianiem starego za sobą. Co zostaje za nami? "Przekleństwa niewinności", "Wichrowe wzgórza" i "Spragnieni miłości". Czasami to wyjście jest bolesne, traumatyczne i smutne, a czasami kojące i uwalniające. Każdy z twórców spektaklu zaznaczył w nim swoją osobistą historię końca. Teraz czas na widza. Czy także przeżywa taki czas? A może znajdzie w sobie odwagę aby ten czas rozpocząć. A może już jest to za nim... Wychodzenie, kończenie, EXIT.

Koncepcja, choreografia i wykonanie: Paulina Święcańska i Marek Klajda

Grafika i wideo: Piotr Janowczyk

Światło: Romuald Woźniak

Kostiumy: Katarzyna Silewicz

***

Artyści:

ILONA BEKIER-EKWA / MAGDALENA FEJDASZ / ZUZANNA GAŁKA / KSENIA GLUSKINA / WOJCIECH GRUDZIŃSKI / JAKUB HARDECKI / HOTEOKO MOVEMENT MAKERS / OLIWIER KASICA / IZABELLE KLAJDA / MAREK KLAJDA / BARBARA MOŃKA / WERONIKA PELCZYŃSKA / MAGDALENA PRZYBYSZ / STEFANO SILVINO / HANNA SNOCHOWSKA / MONIKA SZPUNAR / KARINA SZUTKO / PAULINA ŚWIĘCAŃSKA / MIREK WOŹNIAK / THIERRY VERGER / AGATA ŻYCZKOWSKA

Więcej informacji:

www.fundacjarozwojuteatru.pl

***

NOC TAŃCA

30 listopada / sobota / godz. 18.00-22.00

Miejsce: Prom Kultury Saska Kępa

WSTĘP WOLNY

Rezerwacja: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl