Zielona Góra. Alosza Awdiejew w Teatrze Lubuskim

Muzyk, profesor, aktor, felietonista, tłumacz. We wtorek w Teatrze Lubuskim jubileusz 80. urodzin słynnego Aloszy Awdiejewa.

«Będą piosenki żydowskie i cygańskie, rosyjskie romanse i piosenki szemranego półświatka Odessy okraszone dowcipem Aloszy i dźwiękami gitary.

Artysta pochodzi z Woroszyłowska, od ponad 50 lat mieszka w Polsce, a od 25 jest jej obywatelem. Alosza Awdiejew należy do nielicznego grona artystów, którzy mogą pochwalić się najwyższym tytułem naukowym. Jest profesorem nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi w 2007 r.

Jako muzyk, ma na swoim koncie osiem albumów długogrających i trzy koncertowe. Ale znany jest nie tylko z występów muzycznych i pracy naukowej. Oprócz tego jest aktorem, pisze felietony, tłumaczy poezję, komponuje. Zagrał w filmie Agnieszki Holland "Europa, Europa" czy w serialu "Tajemnica twierdzy szyfrów". Był gościem Kuby Wojewódzkiego w jego popularnym programie.

W trakcie jubileuszowego koncertu na scenie będzie mu towarzyszyć skrzypek Michał Półtorak, szef muzyczny słynnej Piwnicy pod Baranami, z którym Awdiejew tworzył pierwsze płyty, i kontrabasista Kazimierz Adamczyk, kompan artysty od lat.

Koncert z okazji 80. urodzin Aloszy Awdiejewa we wtorek, 26 listopada o godz. 19 w Teatrze Lubuskim. Bilety do kupienia tutaj. Liczba miejsc ograniczona, zostało kilkanaście wejściówek. Koszt to 105 zł.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego