powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Kolejna premiera w Teatrze Collegium Nobilium

29 listopada kolejna premiera Wojciecha Kościelniaka na Scenie Głównej - "Przybysz", poemat muzyczny na motywach albumu Shauna Tana "The Arrival".

Studenci IV roku specjalizacji Aktorstwo Teatru Muzycznego przygotowują z Wojciechem Kościelniakiem wyjątkowy spektakl.

"Przybysz" to poemat muzyczny na motywach albumu Shaun Tana "The Arrival". Rozstanie, tęsknota, samotność, wyobcowanie - to uczucia towarzyszące każdemu, kto opuszcza swój kraj, rodzinę i decyduje się na podróż w nieznane - w pogoni za lepszym życiem. Książka zawiera niezwykle sugestywne, pełne magii obrazy, które - bez pomocy słów - nie tyle ilustrują fabułę opowiadania, lecz ją interpretują; nadają zwyczajnym miejscom, przedmiotom, zwierzętom, a nawet zdarzeniom czy zjawiskom społecznym nieoczekiwany, głębszy kontekst. Spektakl opowiada o drodze tytułowego Przybysza do Nowego Świata. Towarzyszą mu statki, chmury, walizki, magiczne istoty oraz inni podróżni szukający lepszego jutra. Nowy Świat okazuje się niezrozumiały, tajemniczy, dziwny i abstrakcyjny, pełen ludzkich historii takich jak "przybyszowa". Opowieść o bezgranicznej miłości, tęsknocie, strachu, a także zachwycie nad wolnością i innością. Siódemka studentów IV roku aktorstwa teatru muzycznego zabierze Państwa w magiczny, oniryczny świat tułaczki. A historię podróży Przybysza opowiedzą za pomocą muzyki, aktorstwa i ruchu".

Shaun Tan, przy pomocy zachwycających ilustracji, potrafił w przekonujący sposób oddać uczucia towarzyszące emigrantom - obcym, w obcym kraju. Co potrafi skłonić tak wielu ludzi do porzucenia wszystkiego i podjęcia samotnej wyprawy do nowego, tajemniczego kraju? Nie mają tam swojego miejsca, wszystko jest bezimienne, a przyszłość niejasna. Zostawiają rodzinę, przyjaciół i idą tam, gdzie nie wiadomo, kto (i jak) ich przyjmie. Ta niema powieść graficzna opowiada historię każdego takiego migranta, uchodźcy, czy wysiedleńca i zarazem stanowi hołd wobec wszystkich, którzy podjęli to wyzwanie.

Zapraszamy również na "Niepodległych" w reż. Piotra Ratajczaka, którzy mieli swoją premierę również w listopadzie. Jest to swoiste "odczarowanie" XX-lecia międzywojennego, fascynujące historie bohaterów i antybohaterów tamtych lat, których fantastycznie zagrali studenci ostatniego roku Akademii Teatralnej. Jak napisał Rafał Turowski: Na maleńkiej scenie im. Jana Kreczmara w TCN Piotr Ratajczak zrealizował mądry, efektowny i brawurowo zagrany spektakl.

W grudniu wrócimy ze spektaklem Agaty Dudy-Gracz "Ustawienia ze świętymi, czyli rozmowy obrazów".

"Dwadzieścia żywotów uznanych za święte, połączone w fabularną opowieść zderzającą legendy z prozą życia. Bohaterowie spektaklu, postaci znane głównie z sakralnych wizerunków, opowiadają widzom swoje historie, które doprowadziły ich do świętości. Żyli w różnych epokach i na różnych szerokościach geograficznych, ich losy bywały dramatyczne, ale i groteskowe, a bohaterskie i chwalebne czyny mieszały się w nich z ludzką małością i banalnością".

Ponadto widzowie będą mieli okazję ponownie zobaczyć, świetnie przyjęty, egzamin studentów II roku, pt. "Masara", w reż. Olgi Sawickiej, na podstawie opowiadania Szczepana Twardocha.

Iza Kuna przygotowała ze studentami III roku Pijanych Iwana Wyrypajewa w ramach zajęć "Sceny dialogowe prozą", którzy na stałe zagoszczą w naszym repertuarze:

"Rzecz w tym, kochani bracia i siostry, że nasze pokolenie nic prawdziwie nie czuje... nic. Straciliśmy kontakt. Kontakt z tym, co najważniejsze. Z tym, z czego wyszliśmy, z tym, bez czego nie da się żyć. Wszystkie nasze prawa, wszystkie nasze żądania, cały nasz liberalizm, cała nasza tolerancja, cała nasza polityka, wszystkie decyzje, które podejmujemy. Straciliśmy kontakt. Nie wiemy, co to takiego to najważniejsze, z czego się składa. I cała ta nasza wolność, o której nieustannie mówimy, o którą wszyscy cały czas walczymy Jaka wolność? Chcecie być wolni? Od czego wolni? Od kogo? W czym ta wolność? Jaka wolność, jeśli straciliśmy kontakt. Słyszycie? Straciliśmy kontakt. Straciliśmy kontakt z rzeczywistością".

Iwan Wyrypajew

Last but not least - fantastyczny egzamin "Sen nocy letniej" w reż. Anny Sroki-Hryń. W grudniu będzie jeszcze możliwość nadrobienia ewentualnych zaległości w tym zakresie (21-22.12.).

Ale to nie wszystko! Pani reżyser przygotowała również zupełnie nowy egzamin, tym razem ze studentami III roku, pt. "A planety szaleją" na podstawie utworów zespołu Maanam:

Młodzi w hołdzie Korze!

Na spektakl składają się bardziej i mniej znane piosenki z repertuaru zespołu Maanam. Eksperyment sceniczny, który Państwo zobaczą, powstał w ramach przedmiotu "Sceny dialogowe muzyczne" na II roku Kierunku Aktorstwo w sesji letniej. Nowe odczytanie tych utworów, aranżacje na wyjątkowy skład muzyków (piano, kontrabas i harfa), ogromny entuzjazm, świeżość i wrażliwość studentów spotkały się z przychylnością widzów. Piosenki niezapomnianej Kory w interpretacji młodych nabierają zupełnie innego światła. Temat zagubienia jednostki w komunistycznej rzeczywistości, interpretowany przez studentów, to pytanie o swoje miejsce w świecie, o kondycję artysty tuż przed wejściem na zawodowy poligon. Ja Im, studentom, wierzę i dziękuję za zaufanie.

Anna Sroka - Hryń

Zapraszamy do Akademii Teatralnej 16 i 17 grudnia o godz. 19.30.

Teatr Collegium Nobilium jak zwykle zapewnia specjalne zniżki seniorom i studentom.

Godziny otwarcia Kasy Teatru:

pon. - pt.: 11.00 - 19.00 lub do rozpoczęcia spektaklu

sob. - nd.: 13.00 - 17.00 lub do rozpoczęcia spektaklu

Więcej informacji na stronie www.tcn.at.edu.pl