Lublin. Lubelski Teatr Tańca zaprosił tancerzy Piny Bausch

To informacja, która ucieszy wielu widzów. Lubelski Teatr Tańca zaprasza do Lublina Tanztheater Wuppertal Pina Bausch. To będzie bardzo specjalny gość jubileuszowych 25. Międzynarodowych Spotkań Teatrów Tańca.

«W niedzielę zakończyły się w Lublinie 23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca. Przez sześć dni oglądaliśmy spektakle, projekcje. Były spotkania i warsztaty. Gościem specjalnym byli tancerze Company Wayne McGregor, którzy w sobotni i niedzielny wieczór zaprezentowali "Autobiography".

Jeszcze nie opadła kurtyna i emocje po brawurowym występie dziewiątki tancerzy w choreografii Wayne McGregora, a Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca, który organizuje MSTT zapowiada, co nas czeka w najbliższym czasie.

- Potwierdziliśmy termin i już chyba możemy mówić oficjalnie. Na jubileuszową edycję spotkań w 2021 roku przyjedzie Tanztheater Wuppertal Pina Bausch. Jeszcze nie mogę powiedzieć z jakim spektaklem, bo trwają negocjacje. Możliwe, że z jakimś nowym, w choreografii twórców młodego pokolenia, który pracują dla Tanztheater Wuppertal Pina Bausch. I może z czymś mniejszym w choreografii Piny Bausch? Na razie jest ustalone, że oprócz Lublina nie wystąpią w naszej części Europy. Dlatego zapewne będą to w naszym mieście trzy a może cztery spektakle. To nie jest zespół, który jedzie w trasę, oni "goszczą". W sumie to pięćdziesiąt osób w podróży. Na przykład w Londynie grali miesiąc. Dla nas to wyzwanie, bo to najdroższy zagraniczny artysta, którego zapraszamy. Do Lublina przyjedzie zespół złożony z tancerzy, którzy pracowali z Piną i nowych ludzi - mówi Ryszard Kalinowski, który dodaje, że rozmowy z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch prowadzi od dwóch lat.

Philippine "Pina" Bausch (1940- 2009), niemiecka tancerka oraz choreografka tańca współczesnego, która wywarła wielki wpływ na rozwój teatru tańca jako gatunku. W 1972 roku została dyrektor artystyczną ówczesnego Wuppertal Opera Ballet. Pracowała z tancerzami blisko 40 lat. Legendarny już dziś zespół to właśnie Tanztheater Wuppertal Pina Bausch. Artystka już po śmierci stała się znana szerszej widowni dzięki eksperymentalnemu, trójwymiarowemu filmowi Wima Wendersa "Pina".

W tym roku MSTT były "brytyjskie", w 2021 roku z uwagi na gości z Wuppertalu będą "niemieckie". Rok 2020 będzie rokiem "beneluksowym".

To już za kilka miesięcy. Wiosną 2020 do Lublina wracają tancerze Nederlands Dans Theater 2! - Jeszcze nie wiem czy będzie jeden spektakl czy dwa. To zależy czy zespół wystąpi gdzieś jeszcze w Polsce. Ustalamy to. Natomiast gościem wielkiego formatu na przyszłorocznych MSTT będzie kompania Rosas - mówi Ryszard Kalinowski z Lubelskiego Teatru Tańca.

Założycielka zespołu Anne Teresa De Keersmaeker (rocznik 1960) postanowiła, że zacznie uczyć się tańczyć po obejrzeniu spektaklu Maurice Béjarta i jego tancerzy z zespołu Balet XX wieku. Swój zespół założyła w 1983.

Nederlands Dans Theater 2, Rosas i Tanztheater Wuppertal Pina Bausch zobaczymy w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego