powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Reżyser Łukasz Kośmicki laureatem Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa"

Łukasz Kośmicki, twórca thrillera szpiegowskiego "Ukryta gra", został laureatem Nagrody im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa", przyznawanej za najlepszy debiut reżyserski - ogłosiło Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Wyróżnienie wręczono w poniedziałek w Warszawie.

Gala, która odbyła się w warszawskim kinie Kultura, została połączona z pokazem filmu laureata. Jak podkreśliła Krystyna Cierniak-Morgenstern - wdowa po Januszu Morgensternie i pomysłodawczyni nagrody - "Ukryta gra" Kośmickiego to "znakomicie wyprodukowany thriller szpiegowski". "Precyzyjnie skonstruowana intryga i zaskakująca pewność reżyserskich decyzji, co nie jest takie oczywiste w przypadku debiutantów" - oceniła, cytowana w komunikacie SFP.

Łukasz Kośmicki jest reżyserem, operatorem i scenarzystą, absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W 2009 r. podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał nagrodę za scenariusz do filmu "Dom zły". Rok później za ten sam scenariusz uhonorowano go Orłem Polskiej Akademii Filmowej. Kośmicki ma na swoim koncie także m.in. Nagrody Indywidualne FPFF w Gdyni w kategorii najlepsze zdjęcia za "Poznań '56" i "Gry uliczne", Paszport "Polityki" w kategorii film, a także nominacje do Orłów za zdjęcia do "Gniewu" i scenariusza do "Domu złego".

Jego debiut reżyserski, thriller szpiegowski "Ukryta gra", doceniono podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury za "propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego". Akcja filmu rozpoczyna się u szczytu kryzysu kubańskiego, na początku lat 60, kiedy amerykańskie tajne służby porywają genialnego matematyka Joshuę Mansky'ego (w tej roli Bill Pullman). W obsadzie znaleźli się także m.in. Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek, James Bloor, Nicholas Farrell i Aleksey Serebryakov.

Janusz Morgenstern - przez przyjaciół zwany "Kubą" - był jednym z najwybitniejszych polskich ludzi kina. Wyreżyserował m.in. "Do widzenia, do jutra", "Trzeba zabić tę miłość", "Jowitę", "Żółty szalik" oraz seriale "Stawka większa niż życie", "Kolumbowie", "Polskie drogi". Pierwsze zawodowe kroki stawiał na planie m.in. filmów Andrzeja Wajdy "Kanał" (1956 - współpraca reżyserska) oraz "Popiół i diament" (1958 - drugi reżyser). Morgenstern był również producentem filmowym. Kierował Studiem Filmowym Perspektywa w Warszawie.

Nagroda im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa" to przyznawane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich wyróżnienie za najbardziej obiecujący debiut dla reżysera, którego twórczość "posiada wielki potencjał i perspektywę rozwoju na przyszłość". Kapitule nagrody przewodniczy wdowa po Morgensternie Krystyna Cierniak-Morgenstern. Fundatorem nagrody pieniężnej w wysokości 30 tys. zł jest Polski Instytut Sztuki Filmowej. Autorem statuetki jest prof. Adam Myjak.

Organizatorami poniedziałkowej uroczystości byli Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich.