powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa-Poznań. Przegląd Teatru Japońskiego

W dniach 26 listopada - 7 grudnia w Warszawie i Poznaniu odbędzie się Przegląd Teatru Japońskiego, organizowany przez Polską Fundację Artystów Scenicznych z Poznania, z okazji setnej rocznicy nawiązania relacji dyplomatycznych pomiędzy Polską a Japonią.

Przegląd Teatru Japońskiego III etap projektu AMBASADOR - KULTURA

spektakle:

"Powinność Księżniczki Kaguyi"

Reż. Kenshow Yamamoto

Teatr X (CAI) - Tokio

Co się stałoby się gdyby księżniczka Kaguyia przyszła na ziemię dziś? Wykorzystując machinę czasu, w zgodzie z teorią Alberta Ensteina przybyła z przeszłości w nasze czasy, W jaki sposób zmierzyłaby się z teraźniejszością? W jaki sposób obnażyłaby ułomność, ale i piękno naszego świata. Baśń o księżniczce Kaguyi ze zbioru "Opowieści zbieracza bambusu" należy do jednej z najstarszych i najpiękniejszych japońskich podań. Księżniczka przybyła z Księżyca staje się papierkiem lakmusowym dla ludzkiej natury. Jej szlachetność i dobroć obnaża niedostatki człowieczeństwa. Siła miłości i piękno ludzkich uczuć powodują jej tęsknotę za życiem na Ziemi. Spektakl Teatru X (Cai) z Tokio stawia najważniejsze pytania, zderza ideały z teraźniejszą rzeczywistością. Zapraszamy na spektakl, który z perspektywy japońskiej baśni opowiada o nas i naszych czasach.

Warszawa: MTM, "Scena na Kocjana", 27.11.2019 godz. 18.00

Poznań: Teatr Nowy, 04.12.2017 godz. 19.00

***

Kobo Abe "Przyjaciele"

Reż. Hiroaki Yamagutchi

Teatr Sobae - Kioto

Jedno z największych osiągnięć Kobo Abe w dziedzinie teatru absurdu. Podobnie jak w swoich wcześniejszych dramatach Abe skupia się na powolnym rozpadzie indywidualności człowieka. Do mieszkania młodego mężczyzny wprowadza się rodzina, chcąca ratować go od samotności. To wydarzenie rozpoczyna serię absurdalnych zdarzeń, prowadzących do powolnej destrukcji w imię "rodzinnej miłości".

Warszawa: MTM, "Scena na Kocjana", 28.11.2019 godz. 18.00

Poznań: Fundacja Malta, 06.12.2019 godz. 19.00

***

Zenkyu Kawata "Salaryman Kyogen"

Reż. Zenkyu Kawata

Teatr Ofice Kaja - Kioto

Typowy dzień pracownika japońskiego biura. Duchota, w kącie, bez ustanku, pracuje drukarka. Do końca pracy wiśnie zakwitną sto razy, a księżyc w pełni wzejdzie dziesięć tysięcy razy. Potem idziesz do browaru z kolegami, posłuchać nowych żartów szefa, zaśpiewać razem z jego zastępcą karaoke. Telefon znów dzwoni... Co można zrobić w takiej rzeczywistości, aby nie zatracić siebie w strumieniu dźwięków, nazwisk i rutyny? Oczywiście, pośmiać się! To właśnie robią Japończycy.

Warszawa: MTM "Scena na Kocjana", 29.11.2019 godz. 18.00

Poznań: Fundacja Malta, 05.12.2019 godz. 19.00

***

Kunio Kisida "Papierowa Kula"

Antonii Pawłowicz Czechow "Niedźwiedź"

Reż. Hiroaki Yamaguchi

Teatr Konoshitayami - Kioto

Problemy małżeńskie wszędzie są takie same. "Jak uratować żonę od nudy w niedzielę?" - mówi żona do męża "i jak nie sprawić przy tym kłopotu mężowi... - odpowiada mąż żonie. "Może kupimy psa?" - proponuje mąż, " Lepiej ptaszka!" słyszy w odpowiedzi, "Tak, ptaszka!" - przytakuje, a żona na to "Tak, psa!". Co robić z małżeńską powszedniością? Spektakl grupy Konoshitayami z japońskiej i rosyjskiej perspektywy dowcipnie opowiada o rozterkach małżeńskich.

Króciutka sztuka Antona Czechowa "Niedźwiedź" (1888), gatunek który sam autor nazwał "żartem w jednym akcie", także opowiada o "bardzo poważnym pojedynku" między wdową Popową i kredytodawcą Smirnowem. Skomplikowane sieci, które zarzucił bohater, żeby otrzymać zapłatę długu, okazują się nieporównywalne z urokami bohaterki. Zwycięstwo w walce przechodzi na stronę jednego, to drugiego bohatera. W finale triumfuje harmonia i zrozumienie relacji mężczyzny i kobiety.

Warszawa: MTM "Scena na Kocjana" 30.11.2019 godz. 18.00

Poznań Fundacja Malta, 07.12.2019 godz. 19.00

***

Yukio Mishima "Wachlarz"

Reż. Narumi Kouhei

Teatr Dainanagekijo - Tsu

"Wachlarz", bazujący na czternastowiecznej sztuce no o tym samym tytule, to ponadczasowa historia o miłości, samotności i zdradzie. Piękna Hanako, główna bohaterka sztuki, każdego dnia wyczekuje na stacji kolejowej przyjazdu ukochanego Yoshio. Z otwartym wachlarzem wpatruje się w twarz każdego napotkanego mężczyzny wierząc, że nie została porzucona na zawsze.

Warszawa: MTM "Scena na Kocjana", 01.12.2019 godz. 18.00

Poznań: Fundacja Malta, 03.12.2019 godz. 19.00