powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Katowice. Teatr Śląski na prestiżowym festiwalu w Hiszpanii

Spektakl "Pod presją" Teatru Śląskiego w Katowicach w reżyserii Mai Kleczewskije zobaczy publiczność Festivalu de Otono 20 i 21 listopada na scenie Teatros del Canal w Madrycie.

Jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Hiszpanii, Festival de Otono, trwa prawie miesiąc i jest okazją do zaprezentowania w stolicy Hiszpanii najlepszych międzynarodowych propozycji z zakresu teatru, tańca i sztuki. Festiwal nie ma charakteru konkursu, a organizatorzy zapraszają do udziału w nim najważniejszych twórców z całego świata. W tegorocznej 37. edycji w Madrycie pojawi się m.in. Maja Kleczewska ze spektaklem "Pod presją" Teatru Śląskiego w Katowicach, Milo Rau, Alain Platel, Claudio Tolcachir, Julián Fuentes Reta, Markus Örhn, Mal Pelo, Massimo Furlan, Claire de Ribaupierre, Fernando Rubio i Will Keen. Wcześniej w Madrycie swoje spektakle podczas festiwalu prezentowali m.in. Krzysztof Warlikowski ("Dybuk") i Janusz Wiśniewski ("Faust").

Na tegoroczny program składa się z 27 pokazów i wydarzenia towarzyszące z aż 11 krajów (Hiszpania, Belgia, Argentyna, Francja, Litwa, Polska, Chile, Szwecja, Szwajcaria, Włochy i Izrael). Pokazy odbędą się na głównych scenach Madrytu, ale także w takich przestrzeniach jak Muzeum Prado.

Teatr Śląski po raz pierwszy będzie gościem madryckiego festiwalu, a zaproszenie na ten prestiżowy festiwal jest ogromnym wyróżnieniem dla katowickiej sceny. Po licznych nagrodach na polskich przeglądach i konkursach dla inscenizacji "Pod presją" (m.in. Nagroda im. Konrada Swinarskiego dla najlepszego reżysera w sezonie 2017/2018 za reżyserię "Pod presją" dla Mai Kleczewskiej czy Grand Prix 11. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Boska Komedia") przedstawienie po raz pierwszy będzie pokazane za granicą. Spektakl publiczność Festivalu de Otoo zobaczy 20 i 21 listopada na scenie Teatros del Canal.

Katowicki spektakl miał premierę 23 marca 2018 roku, w roli głównej gościnnie występuje Sandra Korzeniak. "Pod presją" inspirowane jest motywami ze scenariusza Johna Cassavetesa "A Woman Under the Influence". Reżyserka Maja Kleczewska w tej inscenizacji zaproponowała teatralno-filmową formę dla widzów, mieszając wcześniej zarejestrowane fragmenty wideo z grą aktorów w żywym planie, który jest jednocześnie rejestrowany przez dwójkę operatorów filmowych podczas każdego spektaklu.