Wrocław. Teatr Dramatyczny z Wałbrzycha w DCF

Dolnośląskie Centrum Filmowe w ramach świętowania 55-lecia Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu zaprasza na specjalne projekcje trzech spektakli.

Zaprezentowane zostaną przedstawienia, które nie tylko wpłynęły na rozwój Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, ale na stałe wpisały się do historii teatru polskiego. Spektakle Jan Klaty, Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki oraz Marcina Libera - twórców buntowniczego pokolenia, których obecnie zalicza się w poczet mistrzów - z różnych perspektyw ukazują polsko-polskie wojenki, problemy i choroby naszego społeczeństwa, pełnymi garściami czerpiąc z wałbrzyskich doświadczeń. Wszystkie trzy nie powstałyby, gdyby nie siła i odwaga Zespołu Szaniawskiego.

Tym razem wrocławski DCF pokaże spektakl "Niech żyje wojna!!!" Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki.

"Spektakl Niech żyje wojna zaczyna się tam, gdzie czterej pancerni i pies nigdy nie dotarli. Moskwa, 3 sierpnia 1944 roku, premier Mikołajczyk u Stalina (a w Warszawie Powstanie). Moment historyczny, wobec którego, będąc Polakiem, koniecznie trzeba się jakoś ustosunkować. Nawet jeśli się nie wie, kto to Mikołajczyk, a kto, powiedzmy, Rymkiewicz. I co to właściwie jest ta polityka historyczna. Bo, zwłaszcza będąc Polakiem, wciąż trzeba wybierać: PRL-owskie seriale wojenne czy "powstańcza" płyta Lao Che? Janek Kos czy Krzysztof Kamil Baczyński? Lwów i Wilno, czy Ziemie Odzyskane? Wybita inteligencja, czy ciocia ze wsi? Wspomnienia cudze, czy własne? Cudze czy własne minuty ciszy? Monika Strzępka i Paweł Demirski nie zgadzają się na przymus dokonywania podobnych wyborów. W ich przedstawieniu partyjna propaganda PRL-u i propaganda apologetów polskiego heroizmu są równie kiczowate, absurdalne i nieznośne" - Joanna Wichowska, Źródło: Dwutygodnik

Przed pokazem zapraszamy na spotkanie z twórcami: Katarzyną Migdałowską (byłą kierowniczką literacką Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu), Ryszardem Węgrzynem (aktorem Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu i odtwórcą roli Grigorija w spektaklu "Niech żyje wojna!!!") oraz Romanem Bernatem (kierownikiem technicznym Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu). Spotkanie poprowadzi Sebastian Majewski (dyrektor artystyczny Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu).

18 listopada 2019 / godz. 19:00 / DCF Wrocław / wstęp bezpłatny /wejściówki do odbioru 3 dni przed każdym wydarzeniem w kasach kina DCF

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego