powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Polska oczami Pałacu Kultury - debata w Żydowskim

Panel dyskusyjny zorganizowany przez Teatr Żydowski i Teatr PAPAHEMA towarzyszy przygotowaniom do premiery spektaklu "PeKiN" w reż. Agaty Biziuk, planowanej na 28 listopada. Debata odbędzie się w poniedziałek, 18 listopada o godz. 18.00 w Teatrze Żydowskim. Wstęp wolny.

Jak oswajać zabytki, które kojarzą się źle? Co PeKiN czułby, gdyby był człowiekiem? Jakie są jego największe tajemnice? Czy Gomułka był antysemitą? - te i wiele innych zagadnień pragną poruszyć organizatorzy spotkania.

"Mamy nadzieję, że debata pozwoli nam skonfrontować naszą wizję spektaklu z doświadczeniami osób blisko z Pałacem związanych. Spróbujemy uzupełnić przekaz przedstawienia o wątki, które z uwagi na kształt dramaturgiczny spektaklu, nie mogły stanowić jego struktury. Wierzymy, że takie spotkanie z widzami może okazać się również cenną lekcją historii" - mówi Mateusz Trzmiel z Teatru PAPAHEMA.

W panelu dyskusyjnym towarzyszącym premierze spektaklu "PeKiN" wezmą udział:

- Hanna Szczubełek - wieloletnia kronikarka Pałacu Kultury i Nauki, która przez 59 lat obserwowała i zapisywała życie budynku i ludzi z nim związanych, świadek wielu istotnych wydarzeń mających miejsce na terenie Pałacu.

- Agata Passent - dziennikarka, felietonistka, założycielka i prezes Fundacji Okularnicy im. Agnieszki Osieckiej, autorka książki "Pałac wiecznie żywy" - opowieści zwykłych budowniczych i ludzi, którzy wychowani zostali w rzeczywistym i symbolicznym cieniu Pałacu.

- Jacek Fota - fotografik, absolwent Uniwersytetu w Utah (USA), specjalizuje się w fotografii dokumentalnej, autor książki fotograficznej pt. "PKiN", wydanej z okazji 60-lecia powstania Pałacu.

Dyskusję poprowadzi Remigiusz Grzela, pisarz, dramaturg i kierownik literacki Teatru Żydowskiego.

Warto zaznaczyć, że publiczność będzie miała realny wpływ na przebieg dyskusji. Twórcy przekonani są, że temat ewentualnej likwidacji Pałacu jest na tyle gorący, że z pewnością zachęci widzów i uczestników spotkania do zabrania głosu i podzielenia się własnym, nierzadko emocjonalnym, stosunkiem do tego tematu.

Uwaga! Debata będzie rejestrowana - streaming wydarzenia będzie dostępny online w mediach społecznościowych - na stronie FB Teatru Żydowskiego i Teatru PAPAHEMA.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra 2019".