powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Czytanie performatywne "Gór Parnasu" w MIK

Czwarte czytanie performatywne w ramach cyklu "Nowe Formy Teatru" w Mazowieckim Instytucie Kultury (MIK) będzie poświęcone dystopii, którą w "Górach Parnasu" stworzył Czesław Miłosz - informuje PAP Radosław Lubiak z dział marketingu i promocji MIK.

Czytanie rozpocznie się 19 listopada o godz. 19 w siedzibie MIK (na scenie przy ul. Elektoralnej 12). Wyreżyseruje je według własnego scenariusza napisanego na podstawie powieści science fiction Miłosza Aleksandra Bielewicz.

"Ziemia po kolejnej apokalipsie. Świat bez ojców, bez bogów, bez autorytetów. Brak nadziei i poczucia jakiejkolwiek ciągłości historycznej. Władza sprawowana jest przez totalitarny Związek Astronautów, zapewniający długowieczność najbardziej oddanym. W takim świecie poszukujący prorok zakłada wspólnotę, która ma na celu odnaleźć godność człowieka. Nazywa ją Gminą Parnasu. Wierzy, że odbudowanie świata jest możliwe. Organizuje pierwsze spotkanie nowo powstającej społeczności" - czytamy w streszczeniu akcji.

"Budowa Wieży Babel trwa, a czasu, żeby wygenerować nowy, wspólny język i usłyszeć się nawzajem, jest coraz mniej. Czy my wierzymy jeszcze w społeczność? Na jak długo starcza nam zapału, by działać razem? Czy możliwe jest, byśmy przerwali wegetację w spersonalizowanych kokonach konsumpcji i ocalili człowieczeństwo?" - napisał Lubiak w zapowiedzi imprezy.

Niedokończoną powieść Czesława Miłosza opublikowało w 2013 r. Wydawnictwo "Krytyki Politycznej".

Scenografię i kostiumy zaprojektowała Weronika Wojtach. Muzykę opracowali Szymon Sutor i Mateusz Zawadzki. Wystąpią Katarzyna Lis, Aleksandar Milićević i Mateusz Nędza.

Impreza jest niebiletowana. Po czytaniu - zaplanowano dyskusję publiczności z udziałem twórców.