Warszawa. Odkryto matryce drukarskie z tekstami Jacka Kaczmarskiego

70 matryc drukarskich z tekstami offsetowego tomiku "Wiersze i piosenki" Jacka Kaczmarskiego, wydanego w 1983 r. przez Instytut Literacki w Paryżu odkryto podczas remontu sali widowiskowej w Centrum Zdrowia Dziecka.

- Trzy miesiące temu rozpoczęliśmy remont naszej największej sali, która jest miejscem szkoleniowym, gdzie odbywają się też wszystkie najważniejsze naukowe uroczystości. To również sala widowiskowa, wykorzystywana dla procesu wzmacniania dzieci. Kiedy rano kończy się badanie lekarskie, zabiegi, dzieci gromadzą się tam pod opieką naszych nauczycielek ze szkoły. Mają szansę korzystać z bogatego programu, występują artyści. To bardzo potrzebne tym dzieciom, szczególnie z chorobami przewlekłymi - opowiadał PAP dyrektor Instytutu "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" dr Marek Migdał.

W piątek sala widowiskowa została zaprezentowana po remoncie. Pierwotnie została oddana do użytku w tym samym okresie co szpital, czyli w 1979 r. - Od tego czasu nigdy nie była remontowana gruntownie, a jedynie malowana. I podczas obecnego remontu pod sceną znaleźliśmy wymurowany schowek, w którym było 70 blach do powielacza, z różnych okresów, które zawierały teksty "Kultury Paryskiej", ale również teksty utworów Jacka Kaczmarskiego - powiedział dyrektor.

W znalezionym zbiorze są m.in teksty inspirowane dziełami malarskimi takimi jak "Krzyk" Edvarda Muncha, "Pejzaż z szubienicą" Pietera Bruegla i "Encore, jeszcze raz" Pawła Fiedotowa. Łącznie na odnalezionych tablicach znajduje się ponad 80 utworów artysty, w tym najsłynniejsze "Mury".

- Nie wiemy jak te materiały tam się znalazły. Pracuję tu od 40 lat i również nie wiem jak to się stało. Natomiast było to na pewno zrobione w sposób celowy i staranny, te materiały nie były gdzieś wciśnięte pod podłogę. W związku z tym sądzę, że schowek stworzono wtedy, kiedy szpital powstawał. Myślę, że chciano te materiały zachować dla potomnych - podkreślił dr Migdał.

Jak wyjaśnił, obecnie oceniana jest wartość historyczna tych materiałów. - Oczywiście planujemy przekazanie tego skarbu w dobre ręce. Prowadzimy rozmowy z muzeami. Odezwała się również Fundacja Jacka Kaczmarskiego, też chcą pomóc. Więc te materiały na pewno przekażemy. Być może zostawimy sobie jedną blachę na pamiątkę, jako dowód historii szpitala - dodał dyrektor placówki.

Jacek Kaczmarski urodził się 22 marca 1957 r. w Warszawie. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki w 1976 r., a na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobył, rok później, nagrodę za utwór "Obława". Najsłynniejszym utworem Kaczmarskiego były "Mury" - pieśń inspirowana piosenką katalońskiego barda Lluisa Llacha. Pieśń stała się hymnem Solidarności, symbolem antykomunistycznej opozycji.

Wprowadzenie stanu wojennego w 1981 r. zastało Kaczmarskiego we Francji, gdzie koncertował wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Artysta pozostał na emigracji, występował m.in. w Ameryce i Australii. Do Polski wrócił w 1990 r. Jest autorem 23 albumów, m.in. "Sarmatia", "Między nami" i "Mimochodem". Pisał także powieści, wydał osiem tomików poetyckich. Zmarł w 2004 r. po długiej chorobie. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego