powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Koncert Myrry Rós w Instytucie Teatralnym

Instytut Teatralny zaprasza dziś na koncert islandzkiej wokalistki Myrry Rós.

Myrra Rós jest piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów z Islandii. Swoje utwory zaczeła komponowac majac lat 20, a piosenki pisze zarówno w jezyku islandzkim, jak i po angielsku. Tworzy eklektyczne utwory w stylu lo-fi indie folk, w których to folkowych balladach czuje sie najlepiej. Jej muzyka chwyta ze serca swoja prostota i szczeroscia, a teksty niejednokrotnie wywołuja usmiech i łzy.

Swój pierwszy koncert Myrra zagrała dla pary... papug. Od tej pory jednak głos i niezwykłe kompozycje Islandki przyciagaja na koncerty wiele zachwyconych jej wrazliwoscia osób. To idealne dzwieki dla wszystkich, którzy cenia artystki pokroju Emiliany Torrini, Sóley, Ane Brun, czy Ólöf Arnalds.

Swój pierwszy album "Kveldulfur" Myrra wydała w 2012 roku. Wtedy tez po raz pierwszy odwiedziła Polske. Po zagraniu 14 koncertów na przełomie stycznia i lutego 2012 roku Myrra zyskała sobie w naszym kraju spora rzesze fanów, którzy z roku na rok przychodza na jej koncerty przyprowadzajac sukcesywnie nowe osoby, które zakochuja sie w głosie, utworach i scenicznej szczerosci artystki.

Na poczatku 2019 roku Myrra Rós nagrała swój trzeci album, "Thought Spun". Niezwykle odwazny, pełny opisów, czesto trudnych doswiadczen artystki. Jest to zdecydowanie najbardziej osobisty z dotychczasowych albumów Myrry. Pewnego rodzaju rachunek sumienia i pogodzenie sie z przeszłoscia. Album, który przeszywa brzmieniem wrazliwego i surowego wokalu, jak i całej produkcji, w która zaangazowanych było kilkoro, znanych nam równiez w Polsce, przyjaciół Myrry m.in Sóley, Lay Low, Elin Ey, Jelena Ciric, czy 12 letnia córka Myrry - Lára.

Trasa promująca album Thought spun będzie pierwszą od 6 lat trasą koncertową Myrry, którą zagra wraz z niewielkim zespołem. Na scenie artystce towarzyszyć będzie Julius Ottar Bjorgvinsson, wokalista postrockowego zespołu VAR oraz Erla Stefansdottir (DALI, Gruska Babuska).

"Myrry nie mozna nie kochac. Uwielbiam piaskowa barwe jej głosu, niezwykle głebokie, poetyckie teksty i ten mrok, czajacy sie za kazdym dzwiekiem. Thought Spun to album bardzo dojrzały, zarówno tekstowo, jak i brzmieniowo (...) Inne sa tez dzis zyciowe i muzyczne doswiadczenia artystki. Bagaz, ale i bogactwo tych doswiadczen słychac na Thought Spun, dlatego ta płyta tak rózni sie od poprzednich. Pełna smutku, ale nie podanego wprost, ubrana w piekne dzwieki skrywajace melancholie, to chyba moja ulubiona płyta Myrry".

***** Bartek Wilk (muzykaislandzka.p )

"Myrra Rós ponownie zabiera nas do swiata rozmarzonych i onirycznych dzwieków, umiejetnie łaczac elementy dream popu z indie folkiem i post rockiem. Islandzka artystka proponuje nam muzyczna podróz po krainie piekna, w której króluje przestrzen, duchowosc i emocje (...) Myrra Rós emanuje wewnetrznym pieknem. Czaruje wrazliwoscia, delikatnoscia i kobiecoscia, az dreszcze przechodza po plecach. Potrafi chwycic za serce. Jej słowa płyna spokojnie, niespiesznie i przez to dosadnie trafiaja do odbiorcy (...) >>Thought Spun<< to autentyczne i prawdziwe dzieło. To cos cudownego, co zaspokoi kazde czułe serce i zagubiona dusze. W przypadku takich płyt słowa sa zbyt ubogie, zeby przekazac pełnie ich zawartosci. Takie albumy długo sie pamieta. Myrra Rós potrafi zbudowac nieziemska atmosfere i oczarowac słuchacza".

***** Marcin Kozicki ( stacjaislandia.pl )

Bilety w cenie 35 złotych.