powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Teatr 21 w konkursie głównym Boskiej Komedii

Spektakl "Rewolucja, której nie było" Teatru 21 zostanie pokazany na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie w ramach głównego konkursu "Inferno".

Obok Teatru 21 zaprezentowane będą spektakle uznanych w Polsce i na świecie twórców teatralnych takich jak m.in. Jan Klata, Grzegorz Jarzyna czy Michał Borczuch. Tegoroczna 12. edycja festiwalu Boska Komedia odbędzie się w dniach od 6 do 15 grudnia. "Rewolucję, której nie było" Teatru 21 będzie można zobaczyć 8 grudnia o godz. 16.00 w Teatrze Łaźnia Nowa.

Spektakl "Rewolucja, której nie było" powstał jako bezpośredni odzew na protest osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców, który rozpoczął się w Sejmie 18 kwietnia i trwał do 27 maja 2018 roku. Teatr 21 i reżyserka Justyna Sobczyk, pracujący od dawna z osobami z zespołem Downa i ich najbliższymi, nie mógł przejść obojętnie wobec tej dramatycznej sytuacji, która znalazła się w centrum zainteresowania Polaków, mediów i zakończyła wstrząsającym popisem pychy polityków, powołujących się na co dzień na chrześcijańskie zasady. Reżyserka zdecydowała się przypomnieć wydarzenia w formie spektaklu-koncertu. Nie jest on rekonstrukcją wydarzeń, a raczej grą ze znaczeniami i emocjami, które towarzyszyły protestowi w Sejmie.

Autorzy i aktorzy doszli do wniosku, że protest zostawił po sobie nie tylko rozczarowanie i bolesne świadectwo marginalizacji potrzeb osób z niepełnosprawnościami, ale także zapis solidarności. To transparenty, listy i pocztówki pisane do protestujących oraz przez nich samych. One również stanowią kanwę spektaklu. Ale najważniejsze są pytania padające ze sceny: o to, co wydarzyło się w parlamencie, o wizerunek osób z niepełnosprawnościami w Polsce i o to, czy środowisko osób z niepełnosprawnościami może się zintegrować we wspólnej sprawie. Bo dopiero wtedy będzie można mówić o rewolucji, jakiej do tej pory nie było.

***

termin: 8 grudnia, g. 18.00

miejsce: Teatr Łaźnia Nowa (mała scena), Osiedle Szkolne 25, Kraków

bilety: 70 zł (normalny), 50 zł (ulgowy)

bilety on-line: www.boskakomedia.pl