powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Oświęcim. Tablica Szczepana Twardocha w Alei Pisarzy

O tablicę poświęconą Szczepanowi Twardochowi poszerzyła się w czwartek Aleja Pisarzy przy Galerii Książki w Oświęcimiu. Twórca odsłonił ją osobiście dołączając do grona kilkunastu artystów słowa tak uhonorowanych - podała miejska biblioteka w Oświęcimiu.

Na tablicy z brązu znalazł się cytat z książki "Drach" Twardocha: "Jesteście źródłem i pokarmem wszystkiego, co kiedyś się narodzi. Jesteście jednym. Ze mną i ze sobą".

Oświęcimska Aleja nawiązuje do podobnych inicjatyw, które honorują aktorów, muzyków lub sportowców. Od tamtych różni ją jednak to, że honorowani są ludzie pióra. O ich wyborze decyduje kapituła, w której zasiadają pisarze, krytycy literatury i pracownicy naukowi.

- Pisarstwo Szczepana Twardocha to jeden z najciekawszych fenomenów współczesnej prozy polskiej. Znakomicie oscyluje ono pomiędzy wyznacznikami literatury wysokiej i niskiej, prowokuje mieszaniem stylów, czasem świadomie drażni czytelnika zarówno sięganiem do tematów trudnych, jak i podejmowaniem ich z nieoczywistej, zaskakującej perspektywy - uzasadnił werdykt kapituły jej przewodniczący prof. Krzysztof Zajas z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Szczepan Twardoch urodził się w 1979 r. w Żernicy na Śląsku. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest autorem m.in. powieści "Morfina" (2012), "Drach" (2014), "Król" (2016) i "Królestwo" (2018). Był honorowany m.in. Paszportem "Polityki", Nagrodą im. Kościelskich, Bruecke Berlin-Preis, Śląskim Wawrzynem Literackim i Nagrodą Czytelników Nike.

Aleja Pisarzy tworzona jest od siedmiu lat. Dotychczas na trotuarze przed miejską biblioteką publiczną zwaną Galerią Książki tablice odsłonili: Wanda Chotomska, Urszula Kozioł, Hanna Krall, Ewa Lipska, Dorota Masłowska, Zofia Posmysz, Olga Tokarczuk, Marek Bieńczyk, Janusz Głowacki, Wojciech Jagielski, Ryszard Krynicki, Wiesław Myśliwski, Andrzej Stasiuk, Mariusz Szczygieł, Marcin Świetlicki i Adam Zagajewski.

--

Na zdjęciu: Szczepan Twardoch na premierze "Morfiny" w Teatrze Śląskim w Katowicach, 2014 r.