powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. TR Warszawa na Festiwalu Boska Komedia w Krakowie

Dwa spektakle TR Warszawa - "Cząstki kobiety" w reż. Kornéla Mundruczó oraz "Inni ludzie" w reży. Grzegorza Jarzyny znalazły się w programie Konkursu Głównego Inferno 12. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia w Krakowie.

"Cząstki kobiety" (na zdjęciu) są drugim po "Nietoperzu" spektaklem w reżyserii Kornéla Mundruczó zrealizowanym w TR Warszawa i prezentowanym na festiwalu Boska Komedia. Przedstawienie powstało na zamówienie TR Warszawa na podstawie oryginalnego tekstu Katy Wéber. To pełna pasji, a zarazem czułości historia rodzinna, w której centrum jest sytuacja kobiet, walczących o prawo do decydowania o własnym życiu; realizowania swoich potrzeb, pragnień i aspiracji. Grana przez Justynę Wasilewską trzydziestoletnia Maja, chcąc wyjść z życiowego zakrętu, musi zakwestionować całe dotychczasowe życie i na nowo zbudować relacje z bliskimi. Za tę rolę Justyna Wasilewska otrzymała Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. Kornél Mundruczó uhonorowany został Nagrodą im. Konrada Swinarskiego za reżyserię tego przedstawienia. Występujące w "Cząstkach kobiety" aktorki i aktorzy wyróżnieni zostali również podczas 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych; Monika Frajczyk otrzymała Nagrodę Specjalną im. Ignacego Lewandowskiego, Magdalena Kuta - Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza, Dobromir Dymecki - III nagrodę aktorską, a Justyna Wasilewska - I nagrodę aktorską.

W ramach 12. Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia spektakl "Cząstki kobiety" pokazany zostanie dwukrotnie: 6 grudnia o godzinie 19.00 i 7 grudnia o godzinie 20.00 na Dużej Scenie Teatru Łaźnia Nowa.

Tuż przed krakowską prezentacją spektaklu, "Cząstki kobiety" zostaną pokazane w Warszawie: 23 listopada o godzinie 19.00; 24 listopada o godzinie 16.00; 27, 28, 29 i 30 listopada o godzinie 19.00 oraz 1 grudnia o godzinie 16.00 - na scenie TR Warszawa/ATM Studio.

Podczas tegorocznej Boskiej Komedii publiczność krakowskiego festiwalu będzie miała okazję zobaczyć drugi spektakl z repertuaru TR Warszawa - "Innych ludzi" w reżyserii Grzegorza Jarzyny na podstawie najnowszej książki Doroty Masłowskiej. "Inni ludzie" to próba portretu Polski trzy dekady po transformacji; opowieść o wspólnocie, którą od środka rozsadzają uprzedzenia i nienawiść. To historia ludzi, opętanych wizją wirtualnego szczęścia, opowiedziana trashowym językiem reklam, internetowych wpisów i medialnych doniesień, który zatruwa jak smog i blokuje autentyczną komunikację. Przewodnikiem po miejskiej dżungli jest 32-letni Kamil, grany przez Yacine Zmita; chłopak z warszawskiego Grochowa, który dorabia sprzedażą narkotyków i marzy o karierze hiphopowca. Razem z bohaterem publiczność wyrusza w podróż w głąb miasta, konfrontując się z różnymi środowiskami i społecznymi klasami, od celebrytów po parkingowych meneli i od lokatorów śródmiejskich apartamentów po mieszkańców peryferyjnych blokowisk. Luksusowe samochody i wagony tramwajowe, siłownie i sieciowe sklepy, centra handlowe i nocne kluby - wszędzie toczy się bezwzględna walka o uwagę, miłość i akceptację.

W Krakowie spektakl "Inni ludzie" zostanie pokazany 10 grudnia w Teatrze im. Juliusza Słowackiego - o godzinie 17.00 i 20.30. W Warszawie w najbliższym czasie przedstawienie można zobaczyć jeszcze 15-16 listopada o godzinie 19.00 oraz 17 listopada o godzinie 16.00 w TR Warszawa/ATM Studio.

12. Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia odbywa się w Krakowie od 6 do 15 grudnia.