powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Poznań. Księga Ezdrasza i Księga Nehemiasza na Verba Sacra

W ramach nowego cyklu Verba Sacra Biblia Trzeciego Tysiąclecia - Biblia 3.0, 17 listopada w katedrze poznańskiej usłyszymy fragmenty Księgi Ezdrasza i Księgi Nehemiasza w wykonaniu Przemysława Babiarza.

Według ks. prof. dr hab. Janusza Nawrota, autora wyboru fragmentów i komentarza - Obie biblijne Księgi Ezdrasza i Nehemiasza, tytułowane od imion swych głównych bohaterów, opowiadają dzieje narodu wybranego od momentu zakończenia niewoli babilońskiej, choć nie wiadomo dokładnie, na którym wieku skończyć ich historię. Nie precyzują bowiem jakiejś granicznej daty, poza którą już nie wychodzą. Wydaje się, że może to być około połowy V wieku przed Chr. Nie to jest jednak najważniejsze w ich przesłaniu, lecz wydarzenia, które miały miejsce zaraz po powrocie z niewoli na mocy dekretu Cyrusa Wielkiego, władcy Persji, na czym kończy się 2 Księga Kronik a z kolei rozpoczyna się czas opisany w księdze proroka Aggeusza, tzn. konieczność przystąpienia do odbudowy zniszczonego domu Bożego w Jerozolimie.

Teksty obu ksiąg usłyszymy w wykonaniu Przemysława Babiarza, popularnego komentatora telewizyjnego, niegdyś aktora teatralnego. Towarzyszyć mu będzie zespół muzyczny pod kierunkiem Katarzyny Stroińskiej - Sierant / piano/.

Będzie to 199 premiera Verba Sacra.

Niedziela 17 listopada godz. 17:00 Bazylika Archikatedralna w Poznaniu

www.verbasacra.pl