powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Przeczytają "Ponad śnieg" w Teatrze Wielkim

21 listopada o godz. 17.00 w Salach Redutowych Teatru Wielkiego-Opery Narodowego odbędzie się czytanie dramatu "Ponad śnieg" Stefana Żeromskiego. To już piąty wieczór z cyklu "Odtwarzanie Reduty".

100 lat temu - 29 listopada 1919 r. - Teatr Reduta rozpoczął swoją działalność premierą dramatu Stefana Żeromskiego "Ponad śnieg" w Salach Redutowych Teatru Wielkiego w Warszawie. Założyciele tego teatru Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski stworzyli pierwszą w Polsce eksperymentalną scenę studyjną mającą służyć naprawie i rozwojowi sztuki teatru w odrodzonym kraju. Najtrwalszą zdobyczą Reduty, która działała w zmiennych warunkach do wybuchu II wojny światowej był jej zawodowy etos, a także osiągnięcia w pracy zespołowej traktowanej jako służba dla sztuki i program walki "ze złem w teatrze". Sztukę Żeromskiego o dramacie polskiego ziemiaństwa na kresach w dobie rewolucyjnych przekształceń i odradzania się państwowości polskiej wyreżyserowali Juliusz Osterwa i Mieczysław Limanowski w dekoracjach Zbigniewa Pronaszki. W głównej roli starej dziedziczki Rudomskiej broniącej do ostatka swojej posiadłości i rozstrzelanej w scenie finałowej przez oddział bolszewików wystąpiła znakomita aktorka Wanda Siemaszkowa. Spektakl wzbudził sensację. W okresie działania Reduty w Warszawie w latach 1919 - 1924 dramat Żeromskiego zagrano aż 226 razy. Była to wówczas rekordowa liczba powtórzeń.

21 listopada o godz. 17.00 w ramach realizowanego przez Muzeum Teatralne cyklu "Odtwarzanie Reduty" dramat Żeromskiego w opracowaniu reżyserskim Edwarda Wojtaszka przeczytają aktorzy warszawscy w Salach Redutowych, a więc w tym samym miejscu, w którym odbyła się premiera.

Wejściówki do Sal Redutowych w symbolicznej cenie 1 zł, do odebrania w kasie Teatru Wielkiego.