powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Inauguracja działalności Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Kinie Praha

15 listopada wieczorny koncert pt. "Discovery & Movie" z kompozycjami Pawła Steczka wykonywanymi przez muzyków na żywo oraz narracją Krystyny Czubówny zainauguruje współpracę Mazowieckiego Teatru Muzycznego i Velvet Spoon w nowej siedzibie tego teatru - w Kinie Praha.

- Zapraszamy was do nas już od najbliższego piątku i - mam nadzieję - że przez wiele, wiele lat będzie to jedno z ciekawszych miejsc, które na Pradze będziecie odwiedzać - powiedziała w środę dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego (MTM) im. J. Kiepury Iwona Wujastyk.

Przypomniała, że MTM wynajął przestrzeń Kina Praha (ul. Jagiellońska 26) na początku czerwca br. - Od tamtej pory skupiliśmy się na dwóch aspektach. Pierwszym, takim aspekcie technicznym, tak, aby dostosować możliwości budynku, który od lat (od 1950 r. - PAP) pełnił rolę budynku kinowego do możliwości przedstawiania i prezentacji spektakli teatralnych, ale również rozwoju działalności kinowej - mówiła. - Stąd partnerstwo (dystrybutora filmowego) Velvet Spoon - dodała.

Wujastyk wyjaśniła, że zależało jej na znalezieniu partnera "nie tyle komercyjnego, co z ogromnym doświadczeniem w tym obszarze sztuki, jakim jest film".

Zwróciła uwagę, że w procesie modernizacji budynku zmianie uległa część wystroju wnętrza, a sala nr 2 zostanie dostosowana działalności teatralnej (z pełnym okotarowaniem i możliwościami zawieszania sztankietów). Jej modernizacja ma się zakończyć do świąt Bożego Narodzenia. - Nie chcemy zniszczyć jej "kinowości". Ekran zostanie jako ekran do prezentacji, jako element multimedialnej scenografii - wyjaśniła, dodając, iż sale nr 1 i 3 pozostaną salami do pokazów filmowych.

- Od Nowego Roku nie tylko kino, ale również teatr, czyli te dwie najważniejsze dziedziny sztuki, ale również (...) będzie tu działała przestrzeń wystawiennicza - zapowiedziała Wujastyk. Zapowiedziała, że pierwszą wystawą będzie ekspozycja plakatów filmowych i teatralnych Andrzeja Pągowskiego.

Uczestnicząca w środowej konferencji członkini Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc przypomniała, że samorząd województwa mazowieckiego przekazał TMT ok. 1 mln 200 tys. zł oraz zwiększył dotację podmiotową o 300 tys. zł.

- To klimatyczne miejsce zacznie tętnić życiem. Bo to nie tylko zachowanie tego, co do tej pory było kultowe na Pradze - Kina Praha - ale również nowa oferta - scena teatralna, scena muzyczna - mówiła Lanc.

- Najważniejsze, że macie pomysł na instytucję, że do tej pory Mazowiecki Teatr Muzyczny przez te 15 lat pokazał, iż potrafi oczarować, zaczarować tym, co najważniejsze - muzyką. I jeżeli dołożycie do tego teatr, jeżeli dołożycie do tego takie bardzo atrakcyjne kino (...) - wróży to tylko sukces - oceniła.

Członek zarządu dystrybutora filmowego Velvet Spoon Marcin Adamczak przedstawił plany działalności filmowej w 2020 r.. Podkreślił, że ma to być "miejsce kulturotwórcze", a jego firma podpisała już kontrakty z największymi dystrybutorami filmów w Polsce.

Repertuar filmowy oparty będzie o kino gatunkowe i, obok dorosłych widzów, adresowany również do dzieci i seniorów (m.in. poranki filmowe dla młodych widzów).

15 listopada współpracę MTM i Velvet Spoon zainauguruje wieczorny koncert pt. "Discovery & Movie" z kompozycjami Pawła Steczka wykonywanymi przez muzyków na żywo oraz narracją Krystyny Czubówny.

Adamczak zapowiedział uruchomienie dwóch autorskich cykli pokazów filmowych - "Patrzyciele" Jagody Szelc i "Musical dobry na wszystko", nad którym opiekę sprawuje Michał Oleszczyk. W planach jest uruchomienie cyklu "VHS Hell", w ramach którego wyświetlane będą popularne filmy, które dostępne były w polskich wypożyczalniach w latach 80 i 90.

Wieczorami i w nocy prezentowane będą seanse "filmów onirycznych, z elementami horroru" w ramach cyklu "Velvet Midnight".

- Dużą scenę teatru otworzymy w styczniu I tak naprawdę naszą pierwszą premierą będzie widowisko "Zakochani w operetce". Widowisko, które (...) uczci piętnaście lat obecności Mazowieckiego Teatru Muzycznego - powiedział kierownik artystyczny MTM im. J. Kiepury Jakub Milewski.

Wyjaśnił, że cykl ten będzie prezentowany od stycznia do kwietnia - i co miesiąc, kto inny będzie gościem "Zakochanych w operetce". - W styczniu zapoczątkujemy ten cykl z Wiesławem Ochmanem - dodał.

Zapowiedział, że trwają prace nad premierą spektaklu familijnego pt. "Awantura w MollDurze", który pokazany zostanie na początku 2020 r. W lutym odbędą się dwie premiery to - komedia muzyczna "Jak się kochamy w domu?" w reż. Izabelli Bukowskiej-Chądzyńskiej oraz przedstawienie pt. "Koń by pisał wiersze, gdyby dać mu sto złotych..." wg Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w reż. Jerzego Satanowskiego.

Milewski wyjaśnił, że TMT zamierza na swoją scenę zapraszać spektakle muzyczne z całej Polski, a w przyszłości zamierza organizować koncerty utworów polskich kompozytorów filmowych (na przełomie marca i kwietnia - muzyki Michała Lorenca).

Podczas konferencji zaprezentowano również nowe logotypy i projekt koncepcji wizualnej siedziby Mazowieckiego Teatru Muzycznego i Kina Praha, których autorami są Andrzej Pągowski oraz Patryk Hardziej.

Zapowiedziano również, że na początku stycznia 2020 r. nad nową siedzibą MTM zabłyśnie nowy neon.