powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Łódź. "Fantazja polska" z Nowego w TVP

Teatr Nowy wraz z Ośrodkiem TVP3 Łódź zaprasza dziś do oglądania premiery Teatru Telewizji "Fantazja polska" Macieja Wojtyszki.

Po raz pierwszy w historii w Teatrze Telewizji Polskiej zagości postać, bez której niepodległość Polski z 1918 roku byłaby niemożliwa.

Polakom znany głównie jako polityk, dyplomata, ale na świecie, szczególnie za wielką wodą, przeszło sto lat temu Ignacy Jan Paderewski był przede wszystkim gigantyczną gwiazdą muzyki. Maciej Wojtyszko przypomina o jego bliskiej znajomości z ówczesnym prezydentem USA, a bez wstawiennictwa Paderewskiego u najważniejszych polityków tamtego świata, nie byłoby wolnej Polski.

Spektakl Macieja Wojtyszki jest nacechowaną komediowo fantazją o zapracowanym człowieku, którego otaczały kochające osoby.

Akcja zaczyna się w 1917, w Nowym Jorku, kiedy Ignacy Jan, w domowych pieleszach szykuje się do swojego występu na wielkiej scenie Carnegie Hall.

Jednocześnie trwa I wojna światowa, a prezydent USA prosi go o napisanie memorandum w sprawie Polski.

***

Spektakl jest przeniesieniem z Teatru Nowego im. Kazimierza Dejmka w Łodzi.

18 listopada, godz. 21 w 1 Programie TVP

Autor: Maciej Wojtyszko

Reżyseria: Maciej Wojtyszko

Zdjęcia: Grzegorz Kędzierski

Scenografia: Paweł Dobrzycki

Kostiumy: Zuzanna Markiewicz

Muzyka: Piotr Moss

Obsada: Dymitr Hołówko (Ignacy Paderewski), Barbara Dembińska (Helena Paderewska), Jolanta Jackowska (Marcelina Sembrich-Kochańska),

Katarzyna Żuk (Edith Bolling Galt Wilson), Weronika Asińska (Mary Lee),Tomasz Kubiatowicz (Thomas Woodrow Wilson), Piotr Seweryński (Marcel Piou).