powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Wojna polsko-ruska" w świetle reflektorów, czyli kto zapala i gasi światło w teatrze?

W jaki sposób powstaje w teatrze scenografia i kostiumy? Na czym polega reżyseria światła i kto się nią zajmuje? Jak buduje się świetlne obrazy i tajemnicze półcienie? Teatr im. Słowackiego zapraszana warsztaty do, prowadzone przez Marcina Chlandę, scenografa i reżysera światła oraz Mirka Kaczmarka, autora scenografii i kostiumów do ponad stu przedstawień teatralnych.

- W zawodzie scenografa i reżysera światła zdobywanie wiedzy bez łączenia jej od początku z solidną praktyką, jest zwykłą stratą czasu. - mówi Marcin Chlanda. - To przede wszystkim obcowanie z materią. Nie można jej dotknąć, przewracając kolejne strony książek. W pewnym momencie trzeba wziąć do ręki lampę, przymocować ją, przyświecić, wykadrować. Zobaczyć jak to światło zagra na scenie. Sprawa jest o tyle ważna, że de facto nie ma w Polsce szkoły reżyserii światła. Osoby, które się tym zajmują zawodowo są zwykle samoukami, tym bardziej warto podpatrywać je przy pracy.

Taka okazja będzie już 27 listopada. O godz. 12.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, odbędą się warsztaty pt. "Wojna polsko-ruska" w świetle reflektorów, podczas których Marcin Chlanda i Filip Marszałek, specjalista ds. oświetlenia w Teatrze Słowackiego, pokażą na przykładzie spektaklu "Wojna polsko - ruska pod flagą biało-czerwoną" w reż. Pawła Świątka, jaką rolę odgrywa w teatrze światło. Podpowiedzą, jak efektownie wykorzystać sztankiet, dimmer, sunstrip, hazer, obwód DMX512 i inteligentną lampę.

- Zapraszamy nie tylko profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się światłem, ale również uczniów, studentów scenografii i wszystkie osoby, które chciałyby się czegoś nowego nauczyć - mówi Marcin Chlanda. - Warsztaty będą się składały z dwóch części. W pierwszej wyciągniemy sprzęt, na którym pracujemy w Małopolskim Ogrodzie Sztuki i pokażemy do czego służą poszczególne elementy i jak je można wykorzystać. W drugiej, każdy z uczestników będzie mógł zakomponować swoją własną scenę i osobiście się przekonać na czym polega praca reżysera światła. Zdradzę też co nieco na temat procesu powstawania całej scenografii do "Wojny" i mojej współpracy z reżyserem - dodaje Chlanda.

Osoby, które interesują się scenografią, zapraszamy również 2 grudnia na warsztaty pt. "Okiem smoka", które poprowadzi Mirek Kaczmarek, jeden z najlepszych scenografów i autorów kostiumów w Polsce. Uczestnicy warsztatów dowiedzą się m.in. jak budować scenografię do spektakli, w których jedną z głównych ról odgrywają żywioły. Poznają też tajniki scenografii do spektaklu "Smok" w reżyserii Kuby Roszkowskiego.

- Mogę zdradzić tylko tyle, że będzie naprawdę gorąco i żywiołowo. Będziemy konstruować, dekonstruować i dobrze się przy tym bawić - mówi Mirek Kaczmarek, który jest autorem scenografii i kostiumów do "Smoka".

Szczegółowe informacje na temat warsztatów oraz rezerwacja miejsc znajduję się pod adresem: www.jakdzialateatr.pl (liczba miejsc jest ograniczona). Na tej samej stronie można również przeczytać rozmowy z rzemieślnikami z Teatru im. J. Słowackiego, w tym m.in. obszerny wywiad z Marcinem Chlandą, który opowiada o pracy scenografa i reżysera światła.

Warsztaty "Jak działa teatr?" odbywają się w ramach cyklu edukacyjnego pt. "Myśląca ręka", przybliżającego świat rzemieślników teatralnych. Jego pomysłodawczynią jest Małgorzata Szydłowska, scenografka, zastępca dyrektora teatru Łaźnia Nowa do spraw produkcji teatralnych. Kuratorka wystawy "Myśląca ręka", której głównym tematem jest rzemiosło teatralne. Wystawę, można zobaczyć w Domu Rzemiosł Teatralnych na ul. Radziwiłłowskiej 3. Wystawa jest czynna od wtorku do niedzieli w godz. 12.00 - 17.00. Na miejscu istnieje również możliwość zwiedzenia magazynu kostiumów teatralnych, po wcześniejszych dokonaniu rezerwacji pod tel. 12 424 45 25, 12 424 45 28, lub osobiście w Biurze Informacji i Rezerwacji Biletów Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie przy pl. Św. Ducha 1 (pon. - pt. w godz. 9.00 - 16.00).

Zapraszamy!