powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Gdańsk. Ósma Recepta w Starej Aptece

W najbliższy poniedziałek, 18 listopada o godz. 18 odbędzie się ósma Recepta w Starej Aptece, w ramach której zaprezentowany zostanie film "White cube" Wojciecha Pustoły. Po projekcji odbędzie się rozmowa z reżyserem. Wstęp wolny.

Carrara to małe włoskie miasteczko, słynne za sprawą wydobywanego tam marmuru. To świat idealnie zakonserwowany, zapatrzony w przeszłość, bazujący na tradycyjnych wartościach. Miejsce, które od zawsze było mekką rzeźbiarzy, dla których rzemiosło stanowiło i wciąż stanowi podstawę relacji ze świętym kamieniem. Współczesna technologia wstrząsnęła posadami tego świata, wydając na świat robota Antropomorfo. Skonstruowana na bazie ruchu ludzkiej ręki maszyna wyrzeźbi w marmurze dowolny plik 3D, wygenerowany w komputerze. Konsekwencje rewolucji cybernetycznej w dziedzinie rzeźby kamiennej wydają się oczywiste - to początek końca. Mimo tego talibowie rzeźby, jak nazywają siebie lokalni artyści, nie poddają się. Marmur, mówią, potrzebuje miłości i czasu. Czasu jednak nie ma. Czas to pieniądz. Środki produkcji w sztuce zmieniły się, a na pytania z tym związane wciąż nie ma dobrych odpowiedzi. Czym jest dziś praca nad dziełem sztuki? Czym jest jakość w pracy nad dziełem sztuki. I być może najważniejsze z nich - czym właściwie jest dziś praca? Kreatywny dokument Wojtka Pustoły, utrzymany w estetyce slow cinema, zanurza widza w odmęty złożonego świata Carrary, odkrywając warstwami to, co zazwyczaj pozostaje ukryte.

---

WHITE CUBE

Reżyseria i scenariusz: Wojciech Pustoła

Operator: Bartosz Świniarski

Montaż: Przemysław Chruścielewski, Beata Walentowska

Producent: Endorfina Studio, Marta Golba

Czas: 74 minuty

Wojciech Pustoła (ur. 1980) - artysta wizualny, autor filmów, rzeźbiarz i scenograf. Absolwent Wydziału Rzezby warszawskiej ASP i kierunku Intermedia na UAP w Poznaniu. Pustoła wypracował charakterystyczny dla siebie minimalistyczny styl, widoczny zarówno w jego pracach rzezbiarskich, scenograficznych, filmowych, jak i performatywnych. W teatrze wyznawca antyscenografii - szuka mozliwie najbardziej oszczednych sposobów kreowania przestrzeni i tworzenia obiektów scenicznych, których funkcja zawsze poprzedza estetyke. W latach 2013-2018 współpracował z rezyserem teatralnym Wojtkiem Ziemilskim nad koncepcja oraz scenografia licznych przedstawien teatralnych, m.in. nagradzanego na miedzynarodowych festiwalach spektaklu JEDEN GEST o swiecie osób głuchych. Autor rzezb z marmuru, które tworzy w technice bezposredniego ciecia. Od lat zwiazany z toskanskim regionem Massa-Carrara, gdzie powstaja jego rzezby w kamieniu oraz prace filmowe.