powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Kraków. "Dymny" ze Szczecina w NCK

16 i 17 listopada (sobota, niedziela), o g. 19 na Scenie Nowohuckiego Centrum Kultury zobaczymy spektakl Teatru Polskiego ze Szczecina "Dymny", w reż. Krzysztofa Materny. Spektakl prezentowany jest w ramach czwartej edycji "Open Eyes Festival".

"Dymny" w reżyserii Krzysztofa Materny to spektakl - przypomnienie i spektakl - hołd dedykowany postaci Wiesława Dymnego, WIELKIEGO ARTYSTY, CZŁOWIEKA WIELU TALENTÓW. Dymny był poetą, prozaikiem, scenarzystą, aktorem, plastykiem, satyrykiem i współtwórcą wielu kabaretów, w tym legendarnej krakowskiej Piwnicy pod Baranami. Aby unaocznić ogrom jego twórczości wystarczy powiedzieć, że samych tekstów piosenek napisał ponad trzysta, z czego wiele weszło na stałe do kanonu polskiej kultury.

Związki Teatru Polskiego, a szczególnie działającego w nim kabaretu Czarny Kot Rudy, z Piwnicą pod Baranami są niezwykłe. Wielokrotnie gościł on na swoich deskach artystów z Krakowa. Przez lata organizował poświęcone im - właśnie poprzez postać Wiesława Dymnego - Dymnalia. Tym, co połączyło oba kabarety było nie tylko opisywanie świata podobnymi metaforami, ale i po prostu najszczersza ludzka sympatia. Sam Piotr Skrzynecki mówił o artystach z Kota - "Moje brylanty ze Szczecina", a oni nie pozostawali mu dłużni. Nic dziwnego, że portrety i Skrzyneckiego i Dymnego, zostały umieszczone wśród patronów szczecińskiego kabaretu.

Analiza dzieł Dymnego pokazuje przede wszystkim jego nieograniczoną wyobraźnię tworzącą nowe wszechświaty. Jest erudytą swobodnie poruszającym się wśród różnorodnych form i czerpiącym zarówno z tego, co "wysokie", jak i z tego, co "niskie". Z tego, co było i tego, co prorokuje, że będzie. "Dymny" został pomyślany jako swoisty kolaż mający ukazać bogactwo i ponadczasowość jego twórczości.

Spektakl składa się z dwóch części. Część pierwsza osnuta jest wokół klimatu krakowskiej bohemy, w szczególności Piwnicy pod Baranami. Tworząca ją rajska cyganeria - artyści wszelkich dziedzin sztuki - przetrwała w pieśniach i opowieściach o tzw. "artystycznym piwnicznym życiu", które łączyło w sobie upoetycznienie rzeczywistości z urzeczywistnieniem poezji.

Część druga spektaklu przenosi nas z Krakowa - małej ojczyzny artystów, do Ojczyzny Wielkiej - Polski. To zanurzenie się w źródle bijącym z polskiego folkloru, rodzimych obrzędów i tradycji. Polska przedstawiona jest też w drugim kontekście, przez pryzmat swojej skomplikowanej historii rzutującej na cechy narodowe, na tzw. "polską mentalność". Nawiązania zarówno do polskiego folkloru, jak i polskiej historii, pokazują jak bardzo my, współcześni, jesteśmy z tej przeszłości stworzeni. Ta część "Pejzażu" przywodzi na myśl wariację na temat "Wesela" Wyspiańskiego.

Zapraszamy na spektakl przepełniony nostalgią za tym, co minione, świadomością tego, co nas stworzyło i radością z różnorodności świata. A wszystko to opisał nam, i naszym potomnym, Wiesław Dymny.

Przedstawienie w wykonaniu aktorów szczecińskiego Teatru Polskiego, z gościnnym udziałem Edwarda Linde-Lubaszenko.

scenariusz i reżyseria - Krzysztof Materna.

Współpraca przy scenariuszu - Anna Dymna, Monika Wąs

DYMNY - Teatr Polski w Szczecinie

16 i 17 listopada (sobota, niedziela), g. 19.00, Scena NCK

Spektakl prezentowany jest w ramach czwartej edycji "Open Eyes Festival".

bilety - 80/60 zł