powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Mefisto" Istvána Szabó w Kinie Muranów

W Kinie Muranów dziś o godz. 19.00 starcie gigantów: reżysera Istvána Szabó, operatora Lajosa Koltaia oraz aktora Klausa Marii Brandauera. O filmie "Mefisto" rozmawiać będą krytycy - teatralny, Janusz Majcherek i filmowy, Jacek Szczerba.

Ukazany na ekranie mariaż sztuki i polityki sprowokuje refleksje na temat ceny spełnienia zawodowego konformisty. Seans w cyklu DKF X Kurtyna... Akcja! odbędzie się pod hasłem "Artysta w służbie władzy".

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w jednym ze swoich dyskusyjnych klubów filmowych tropi związki teatru z kinem. Wieczór z cyklu DKF X Kurtyna... Akcja! stanowi dziś niezwykłą okazję do spotkania z nagrodzonym Oscarem dziełem Istvána Szabó pt. "Mefisto". Scenariusz filmu z olśniewającą rolą Klausa Marii Brandauera uhonorowany został Złotą Palmą w Cannes, gdzie jury festiwalu przyznało też reżyserowi nagrodę FIPRESCI. Na ekranie zobaczyć można również Krystynę Jandę. Duże wrażenie robią zdjęcia Lajosa Koltaia, wiernego współpracownika Szabó (jego talent docenił później Giuseppe Tornatore, razem stworzyli pamiętną "Malenę").

Powieść Klausa Manna, którą węgierski reżyser zekranizował w 1981 r., wciąż budzi zainteresowanie. We wrześniu 2017 roku w warszawskim Teatrze Powszechnym wystawiono spektakl inspirowany powieścią i filmem. "Mefisto" w reż. Agnieszki Błońskiej wynikał z nastrojów społecznych i wydarzeń politycznych w Polsce, tak samo zresztą jak spektakl wystawiony na tej samej scenie w 1983 r.

Po doświadczeniach stanu wojennego szukano w "Mefiście" oceny postaw artystów wobec władz PRL-u. Czy dziś film Szabó oglądać będziemy wyłącznie jako opowieść o aktorze realizującym karierę w Niemczech w czasach narodowego socjalizmu?

Pierwowzorem postaci Hendrika Höfgena był wybitny niemiecki aktor teatralny i filmowy Gustaf Gründgens, odnoszący sukcesy i cieszący się wielkimi przywilejami w III Rzeszy. Jako członek pruskiej Rady Stanu, aktor państwowy z tytułem generalnego intendenta, uchodzący za protegowanego Hermanna Göringa był dla przedstawicieli nazistowskiej elity istotnym nazwiskiem.

Po klęsce Niemiec w 1945 roku Gründgens trafił do radzieckiego obozu jenieckiego, a po wyjściu na wolność zamieszkał w Charlottenburgu i wrócił do pracy artystycznej. Był dyrektorem kilku scen w Niemczech, grywał za granicą. W 1963 roku podczas podróży dookoła świata zmarł w Manili na Filipinach, przedawkowując środki nasenne.

Interesująca jest historia powieści Klausa Manna "Mefisto", która uchodzi za portret Gustafa Gründgensa. Syn Thomasa Manna był przeciwny związkowi swojej siostry z aktorem i po dojściu Hitlera do władzy zarzucał mu służenie reżimowi. Tuż po wojnie nikt nie chciał wydać powieści z powodu wyraźnych odniesień do życiorysu popularnego i wpływowego wciąż artysty. Książka ukazała się w NRD w 1956 roku, a później w RFN. Dekadę później adoptowany syn Gründgensa, Peter Gorski-Gründgens, doprowadził do sądowego zakazu wydawania powieści.

Projekcja "Mefista" Istvána Szabó to punkt wyjścia do refleksji na temat konformizmu i oportunizmu twórców sztuki. Czy dla nich związki ze światem polityki to czysty zysk? Ile kosztuje pakt artysty z władzą? Dzisiejszemu pokazowi filmu w Kinie Muranów towarzyszyć będzie dyskusja Janusza Majcherka, krytyka teatralnego i Jacka Szczerby, krytyka filmowego. Rozmowę gości z publicznością poprowadzi dziennikarka Magdalena Juszczyk.

Kolejna odsłona cyklu DKF X Kurtyna... Akcja! już 26 listopada o godz. 19 w Kinie Muranów. Będzie to pokaz filmu dokumentalnego z 2017 r. "Opera paryska". Reżyser Jean-Stéphane Bron ukazał prestiżową scenę teatralną świata, jej kulisy i codzienność na tle społecznych zjawisk. Nie zabraknie gwiazd - jedną z postaci uwiecznionych za kulisami Opéra Garnier jest Bryn Terfel, wyśmienity

bas-baryton, a gościem specjalnym wieczoru będzie Dyrektor Polskiego Baletu Narodowego Krzysztof Pastor.

***

DKF X Kurtyna... Akcja!

Kino Muranów

ul. Gen. Andersa 5, Warszawa

godzina 19.00

bilety: 12 zł ulgowy, 15 zł normalny

https://kinomuranow.pl/rezerwacja-biletow?type=reg_buy&sid=236931

https://www.facebook.com/events/2380711885522483/

*

12 listopada

"Mefisto", reż. István Szabó, 1981 r.

Spotkanie pod hasłem: "Artysta w służbie władzy"

*

26 listopada

"Opera paryska", reż. Jean-Stéphane Bron, 2017 r.

Spotkanie pod hasłem: "Opera Paryska - kulisy i codzienność teatru na tle zjawisk społecznych"