powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Premiera baletu "Zagubione dusze" w TW-ON

Premiera trzyaktowego spektaklu baletowego "Zagubione dusze" odbędzie się w sobotę w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Publiczność będzie oglądać choreografie Krzysztofa Pastora, Bronisławy Niżyńskiej oraz Wayne'a McGregora.

Pierwszy akt spektaklu to "Wesele", czyli "rosyjskie sceny choreograficzne ze śpiewem i muzyką" Igora Strawińskiego. Kompozytor pisał muzykę dla Baletów Rosyjskich Siergieja Diagilewa. W wyniku współpracy Strawińskiego i Diagilewa powstało kilka baletów o tematyce zaczerpniętej z rosyjskich podań ludowych i obrzędów rytualnych. Jednym z nich było właśnie "Wesele" z 1923 r. Choreografię do tego baletu ułożyła Bronisława Niżyńska.

Muzykę Igora Strawińskiego usłyszymy również w drugiej części spektaklu. Krzysztof Pastor ułożył choreografię do III części Largo z Symfonii Es-dur i do utworu "In Memoriam Dylan Thomas". "Do Not Go Gentle..." Krzysztof Pastor stworzył w 2000 r. dla Holenderskiego Baletu Narodowego. "Kanony żałobne i pieśń Strawińskiego do słów Dylana Thomasa powstały wkrótce po tym, jak poeta obiecał kompozytorowi libretto operowe, ale zmarł" - podano w informacji prasowej przesłanej PAP. Jak podkreślono, ten "głęboko refleksyjny, nokturnowy, lamentacyjny stanowi kontrapunkt dla orgiastycznie witalnego >>Wesela<<".

W trzecim akcie wystawiony zostanie balet "Infra" w reżyserii i z choreografią Wayne'a McGregora. "Infra" powstała w 2008 r. dla londyńskiego Royal Ballet. Muzykę napisał Max Richter. Balet ten został stworzony w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne, które miały miejsce w Londynie 7 lipca 2005 r.

Polskiemu Baletowi Narodowemu będą akompaniować pianiści i Orkiestra Opery Narodowej pod dyrekcją Grzegorza Nowaka. Po sobotniej premierze spektakl będzie można oglądać również 17, 23 i 24 oraz 14 i 16 czerwca.