Kielce. Finał projektu "Wczytuję sztukę" w Kubusiu

12 listopada o godz. 17 w Teatrze Lalki i Aktora Kubu¶ odbędzie się II Finał Projektu "Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne".

"Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne" to projekt z zakresu edukacji kulturalnej zainicjowany przez Teatr Lalki i Aktora "Kubuś" w Kielcach w 2018 roku.

Na początku roku 2019 odbyła się I odsłona projektu, w którym uczestniczyli uczniowie klas 7 i 8 szkół podstawowych z regionu świętokrzyskiego. W II odsłonie tego projektu zaprosiliśmy do współpracy szkoły ponadpodstawowe. Tym razem rekrutacja miała charakter konkursowy. Uczniowie mieli za zadanie nagrać filmik, który nawiąże do tematu przewodniego projektu: "Być albo nie być". Najciekawsze prace wysłali: podopieczni Wojewódzkiego Ośrodka Młodzieżowego w Podzamczu, uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. W. Sikorskiego we Włoszczowie.

W trakcie finału uczestnicy projektu wezmą udział w czytaniu aktorskim "Dziadów cz. II" A. Mickiewicza, "Wesela" S. Wyspiańskiego i "Tanga" S. Mrożka. Finał poprzedziły aktorskie czytania tekstów składające się z trzech prób (dwóch w szkole, jednej w teatrze oraz pokazu). Dwie pierwsze próby odbyły się w szkole, jedna zaś w Teatrze Lalki i Aktora "Kubuś". Pierwsze spotkanie przypominało czytanie "stolikowe", na "biało". Uczniowie zapoznawali się z utworem, dowiadywali się o kontekstach jego powstawania. W tym spotkaniu prócz reżysera i aktora, pojawił się gość specjalny Marcel Sabat oraz wykładowcy Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - dr hab. Marzena Marczewska i dr hab. Krzysztof Jaworski. Drugie czytanie już bardziej przypominało interpretację sceniczną czytanego tekstu. Ostatnie warsztaty zapoznały podopiecznych projektu z pracą na scenie, z ruchem.

W II odsłonie projektu opiekunami teatralnymi uczniów byli: reżyserzy: Przemysław Żmiejko i Roksana Miner oraz aktorzy: Agata Sobota, Zdzisław Reczyński i Andrzej Plata.

Projekt Wczytuję sztukę - warsztaty teatralne dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt dofinansowano także ze środków Urzędu Miasta Kielce.

Patronat Honorowy: Prezydent Miasta Kielce, Kurator Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.

Partnerzy: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, Grupa MAC S. A.

Patronat Medialny: TVP3 Kielce, Radio Kielce, Radio eM Kielce, Tygodnik eM Kielce, Gazeta "Echo Dnia".

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego