powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Spotkanie z Mirą Żelechower-Aleksiun

Mira Żelechower-Aleksiun, malarka i scenografka Teatru Kalambur, będzie gościem spotkania, które odbędzie się 18 listopada w Art Café Kalambur.

Mira Żelechower-Aleksiun, wrocławska malarka, jest absolwentką PWSSP we Wrocławiu, gdzie w 1966 roku uzyskała dyplom z malarstwa architektonicznego.

A już w listopadzie 1967 roku Galeria Plastyki "Kalambur" zorganizowała jej indywidualną wystawę prac, którą tak opisała sama artystka: "Prace, które wystawiałam w Galerii "rodzimego" Kalamburu powstały w latach 1966-67. W sierpniu tego roku wraz z Kalamburem byłam w Turcji, wspomnienia z tej podróży i wrażenia znalazły się w niektórych obrazach."

Dla legendarnego Studenckiego Teatru Kalambur stworzyła scenografie m.in. do spektakli: "Mole, Odwiedziny" czy "Łysa śpiewaczka", a wspólnie z Janem Aleksiunem do "Męczeństwo i śmierć Macieja Gyubala Wahazara" i "Zegary".

Przedstawienia z jej scenografią można było również zobaczyć w wielu innych teatrach.

Od 1999 r. współpracuje z Ośrodkiem Praktyk Teatralnych w Gardzienicach.

Główną dziedziną jej wypowiedzi artystycznej pozostaje jednak malarstwo. Od lat 60. do początku 80. przedstawiała nieupiększony świat z elementami liryzmu - uczucia tęsknoty, ale też czułości i namiętności. Od ok. 20 lat, po podróży do Izraela, zwróciła się w kierunku tradycji odkrywając własną tożsamość. Powstały sceny z życia codziennego wplecione w religijne, a wszystko przepełnione nastrojem wiary i optymizmu. Powstały nowe cykle m.in: "Przez Ziemię Świętą do Ziemi Obiecanej", "Dziedzictwo", "Radość Tory", "Światło Midraszy", "Kalendarz Pamięci wg. Brunona Schulza", "Wszystko się łączy" oraz cykl inspirowany księgą Ester. Bardzo istotnym rodzajem jej wypowiedzi artystycznej jest portret, w tym portrety zbiorowe. Prace artystki znajdują się w wielu polskich i zagranicznych muzeach oraz prywatnych kolekcjach.

Prowadzi także aktywną pozaartystyczną działalność w Fundacji Dzielnicy Wzajemnego Szacunku.

Scenariusz i prowadzenie spotkania: Wiesława Wilczyńska-Koper

Wieczór rozpocznie tradycyjnie Halina Litwiniec.

Zapraszamy!

18 listopada (poniedziałek) 2019, godz. 19:00

Art Café Kalambur (dawna teatralna kawiarnia "Pod Kalamburem"), ul. Kuźnicza 29A

Cykl "Poniedziałki z Kalamburem", w ramach którego tym razem wyjątkowo spotkamy się we wtorek, organizuje założone w 1990 roku przez Bogusława Litwińca Stowarzyszenie Europejskich Więzi (SEW) we współpracy z Art Café Kalambur.