powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Mińsk. Krzysztof Zanussi i "Boże Ciało" z nagrodami MFF Listapad

Reżyser Krzysztof Zanussi został uhonorowany nagrodą prezydenta Białorusi Alaksandra Łukaszenki za całokształt twórczości, a film "Boże Ciało" Jana Komasy zdobył laur za najlepszą reżyserię oraz został wyróżniony przez publiczność na 26. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Listapad w Mińsku.

W piątek wieczorem odbyło się uroczyste zakończenie festiwalu, który trwał od 1 listopada. Zanussi był przewodniczącym jury w jednym z konkursów.

Polski reżyser otrzymał nagrodę specjalną "Za zachowanie i rozwój wartości duchowych w sztuce kinematograficznej", którą przyznaje białoruski prezydent.

Nagrodę wręczył polskiemu twórcy wicepremier Białorusi Ihar Pietryszenka - poinformowała agencja BiełTA. Uroczystość odbyła się w kinie Moskwa w centrum białoruskiej stolicy.

Zanussi jest gościem honorowym tegorocznej edycji festiwalu. W środę odbył się pokaz jego ostatniego filmu "Eter".

Z nagrodami wyjedzie z Mińska również polski film "Boże Ciało" Jana Komasy, który uczestniczył w głównym konkursie festiwalowym. Film nagrodzono za najlepszą reżyserię, otrzymał również nagrodę specjalną jury i nagrodę publiczności.

Jury konkursu narodowego nagrodziło również polsko-białoruski film "Summa" Andreja Kuciły w kategorii najlepszy film dokumentalny.

Pierwsza edycja festiwalu Listapad została zorganizowana w 1994 r. Wówczas prezentowane były na nim filmy z przestrzeni poradzieckiej. Od 2003 r. festiwal oficjalnie ma status międzynarodowego.

Konkurs odbywa się w czterech kategoriach: film fabularny, dokumentalny, kino dla dzieci i młodzieży oraz film białoruski.

W tegorocznej edycji na ekranach mińskich kin zaprezentowano w sumie 154 filmy z 50 krajów. W konkursie wzięło udział 78 z nich.