powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Białoruś. Moniuszko i prapremiera Suity Niemenowskiej w Mińsku

W mińskim Teatrze Wielkim Opery i Baletu odbędzie się 11 listopada koncert, w trakcie którego zabrzmią utwory Stanisława Moniuszki i będzie mieć miejsce światowa prapremiera Suity Niemenowskiej.

- Mińska orkiestra pod batutą wybitnej polskiej dyrygentki Moniki Wolińskiej [na zdjęciu] zagra "Bajkę" Stanisława Moniuszki oraz coś, czego wcześniej jeszcze nikt nie słyszał. To będzie Suita Niemenowska, specjalna aranżacja utworów Niemena na orkiestrę symfoniczną, którą skomponowała na tę okazję polska kompozytorka Zuzanna Falkowska - powiedział PAP ambasador RP w Mińsku Artur Michalski.

- Już po raz drugi z okazji Święta Niepodległości zapraszamy naszych gości do Teatru Wielkiego Opery i Baletu w Mińsku, gdzie zabrzmią szczególne utwory - wskazał.

Przypomniał, że 2019 r. jest rokiem Moniuszki, kompozytora, którego dzieciństwo i młodość związane były z Mińskiem, "postaci ważnej dla naszej niepodległości, a przy tym zbliżającej Polaków i Białorusinów".

Dyplomata dodał, że na ten rok przypadają również 80. rocznica urodzin i 15. rocznica śmierci Czesława Niemena, wybitnego muzyka, urodzonego w Starych Wasiliszkach pod Lidą w granicach dzisiejszej Białorusi. - Po zmianie granic jego rodzina wyjechała do Polski wraz z ostatnią falą repatriacji - powiedział Michalski.

Monika Wolińska to polska dyrygentka, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. - To wybitna postać, która prowadziła wiele orkiestr na świecie. Jako pierwsza Polka dyrygowała w nowojorskim Carnegie Hall - powiedział Michalski.

- Jestem zaskoczona tym, jak wygląda Mińsk, niesamowitym ciepłem ludzi oraz przygotowaniem orkiestry - powiedziała PAP Wolińska, która w piątek przeprowadziła pierwszą próbę. - Maksimum koncentracji, niesamowita chęć wykonania utworów wspólnie na najwyższym poziomie. Muzycy są bardzo ambitni - dodała.

Przed zespołem jeszcze dwie duże próby. - Trochę mieszam rosyjski z angielskim, ale porozumiewamy się językiem muzyki. Oni są bardzo czuli, czytają precyzyjnie to, co "mówię" rękami. To bardzo doświadczony zespół - podkreśliła.

Po poniedziałkowym koncercie w Teatrze Wielkim odbędzie się przyjęcie z okazji Święta Niepodległości.

Uroczyste obchody organizują również konsulaty generalne RP w Grodnie i w Brześciu. W Grodnie odbędzie się 13 listopada projekcja "Snu o Warszawie", filmu biograficznego o Czesławie Niemenie, połączona z przyjęciem.

Obchody Święta Niepodległości planują także organizacje polskie na Białorusi. W siedzibie głównej Związku Polaków na Białorusi odbędzie się w niedzielę akademia, miński oddział organizuje koncert 14 listopada.

ZPB organizuje także spotkania w swoich filiach w różnych miejscowościach na Białorusi. Szkoły społeczne działające przy ZPB w dołączyły 8 listopada do narodowego śpiewania hymnu o godz. 11.11 (czasu polskiego).

- 11 listopada to bardzo ważna data dla każdego Polaka. Na Białorusi widać "cenę" tej niepodległości - to są setki tysięcy krzyży i miejsc pamięci, o których nigdy nie powinniśmy zapomnieć - powiedziała PAP Andżelika Borys, szefowa ZPB.

Jak dodała, członkowie organizacji będą odwiedzać miejsca pamięci, a stołpecki oddział ZPB organizuje projekt "Dla Niepodległej", w ramach którego powstaną prace artystyczne poświęcone niepodległości.

Uroczystości organizuje również Polska Macierz Szkolna (PMS) w Grodnie. Po uroczystym spotkaniu w niedzielę jego uczestnicy wezmą udział w mszy św. w intencji ojczyzny. - W poniedziałek w naszej szkole zostanie uroczyście odśpiewany hymn RP - powiedziała Teresa Kryszyń, wiceprezes PMS.

Działająca w Mińsku organizacja Poloniczka i tamtejszy oddział PMS organizują z kolei w niedzielę Bieg Niepodległości. - Dowiedzieliśmy się, że Wspólnota Polska organizuje II edycję biegu z okazji Święta i postanowiliśmy się dołączyć - powiedziała PAP Swietłana Zamotina z Poloniczki. Do udziału w biegu na dystansie 1918 m zapisało się na razie ponad 30 osób.