Kraków. Prezydent Majchrowski odwołał spotkanie z dyrektorem Bagateli

Do magistratu wpłynęło pismo od dyrektora Teatru Bagatela, oskarżanego przez pracownice o molestowanie. - Przesłali¶my pismo prokuraturze. Teraz nie ma już powodu, aby spotykać się z dyrektorem S. - poinformowała rzeczniczka Jacka Majchrowskiego.

«W piątek rano Monika Chylaszek potwierdziła w rozmowie z "Wyborczą", że pismo z wyjaśnieniami od Henryka Jacka S., dyrektora Teatru Bagatela trafiło do magistratu. Prezydent Jacek Majchrowski miał uznać, że są one dla niego wystarczające i dlatego doszedł do wniosku, że nie będzie już potrzebne spotkanie z dyrektorem teatru. Wcześniej w rozmowie z dziennikarzami S. zapowiadał, że jeśli ma zawiesić pracę w teatrze, to zrobi to dopiero po spotkaniu właśnie z Majchrowskim.

- Przesłaliśmy pismo z wyjaśnieniami pana dyrektora do prokuratury - powiedziała nam Chylaszek.

Co z urlopem dyrektora Bagateli?

Dyrektor S. zapowiadał też w czwartek na spotkaniu z zespołem Teatru Bagatela, że zamierza iść na urlop. Okazuje się jednak, że wniosek w tej sprawie na razie jeszcze nie wpłynął do działu kadr w magistracie.

Aktorki i pracownice, które ujawniły molestowanie i mobbing w Teatrze Bagatela przyznają, że najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest zawieszenie pracy przez S. w teatrze przynajmniej do czasu zakończenia postępowania w prokuraturze. Samo pójście na urlop uważają za niewystarczające w tej sytuacji, bo w poprzednich latach zdarzały się wizyty S. w Bagateli w czasie, kiedy oficjalnie był na urlopie.

Sprawa molestowania w Bagateli w prokuraturze

Sam prezydent Jacek Majchrowski złożył już w prokuraturze pismo, w którym prosi o zawieszenie S. Zarówno Majchrowski, jak i prawnicy w magistracie stoją na stanowisku, że mimo iż Teatr Bagatela jest miejski, to nie mogą zawiesić dyrektora.

Na razie nie wiadomo jednak, jak prokuratura zareaguje na prezydencki wniosek, bo śledczy prowadzą postępowanie w sprawie. Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej: - Z pewnością prokuratura mogłaby wnioskować o zakaz zajmowania stanowiska w sytuacji, gdyby doszło do postawienia zarzutów. Na etapie postępowania w sprawie wymagałoby to szczegółowej analizy przepisów dotyczących zatrudnienia dyrektora teatru.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego