Warszawa. Czytanie performatywne "My" Zamiatina w MIK

Czy wolna wola jest tylko przeszkodą na drodze do osiągnięcia globalnego szczęścia? Dokąd prowadzi bezgraniczna wiara w strukturę społeczną? Czy człowiek pozbawiony wyobraźni jest jeszcze człowiekiem? - z tymi pytaniami mierzą się twórcy kolejnego czytania performatywnego w ramach cyklu Nowe Formy Teatru w Mazowieckim Instytucie Kultury.

12 listopada o 19.00 na scenie przy Elektoralnej 12 usłyszymy i zobaczymy powieść Jewgienija Zamiatina "My". Wstęp wolny.

"(...) O co ludzie - od powijaków - modlili się, męczyli? Żeby ktoś raz na zawsze wytłumaczył im, co to jest szczęście - a potem przykuł ich do tego szczęścia łańcuchem." - pisze w swojej antyutopijnej powieści My Jewgienij Zamiatin. Pierwowzór "Roku 1984" Orwella i "Nowego, wspaniałego świata" Huxleya napisany w latach 20. XX wieku stawia pytania, które dziś nadal okazują się aktualne i ważne. Czy wolna wola jest tylko przeszkodą na drodze do osiągnięcia globalnego szczęścia? Dokąd prowadzi bezgraniczna wiara w strukturę społeczną? Czy człowiek pozbawiony wyobraźni jest jeszcze człowiekiem?

Rok 3000. Państwo Jedyne wyrosło i przewyższyło wszystkie poprzednie formy cywilizacji, znalazło bowiem drogę do uniwersalnego szczęścia. Człowiek w końcu został uwolniony od przymusu podejmowania ciągłych decyzji - drogę życiową każdego numeru Państwa Jedynego ustala bowiem Urząd Opieki. Ludzie uwierzyli i oddali się najwyższej formie cywilizacji, dlatego teraz żyją w zagwarantowanym przez nią szczęściu, jedności i zgodzie. Delta - 503, konstruktor Integralu - statku kosmicznego mającego rozpowszechnić wspaniałe dziedzictwo Państwa Jedynego w każdym zakątku kosmosu. Kiedy jednak ostateczne zwycięstwo jest blisko, bohater zapada na nieuleczalną chorobę - duszę, która staje na jego drodze do szczęścia. Czy uda mu się wyleczyć z duszy i osiągnąć ostateczne szczęście?

Powieść "My" Zamiatina biorą na warsztat twórcy kolejnego czytania performatywnego w ramach cyklu "Nowe Formy Teatru", które 12 listopada o godz. 19.00 będzie można oglądać w Mazowieckim Instytucie Kultury. Po spotkaniu odbędzie się dyskusja "Człowiek a technologia", której gościem będzie dr Ewa Drygalska - historyczka filmu, wykładowczyni Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w Warszawie, gdzie prowadzi zajęcia z teorii mediów i sztuki nowych mediów. Wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne do instytucji publicznych. Pomysłodawczyni pierwszego muzealnego hackathonu Hack Art MNW. Pracowała w Muzeum Narodowym w Warszawie jako specjalistka ds. treści cyfrowych oraz w Muzeum Fryderyka Chopina jako koordynatorka ekspozycji multimedialnej.

Wstęp wolny.

***

Reżyseria: Maks Nowak

Scenografia: Maciej Strzałkowski - Rajca, Stefania Strzałkowska - Rajca

Muzyka: Paulina Atmańska

Współpraca choreograficzna: Barbara Songin

Współpraca dramaturgiczna: Stefania Strzałkowska - Rajca

Obsada: Robert Czerwiński, Zbigniew Konopka, Hubert Fiebig, Marta Parzychowska, Maciej Żmijewski

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego