Warszawa. Tournee Warszawskiej Opery Kameralnej po Japonii

Warszawska Opera Kameralna pod kierownictwem Alicji Węgorzewskiej wyruszyła w tournee do kraju kwitnącej wiśni.

Zaproszeni zostali japońscy melomani na spektakle i koncerty, które odbywają się w ramach ósmego tournee w Japonii, przy czym po raz pierwszy odwiedzamy Japonię reprezentując arcydzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta w wersji, która najbliższa jest temu, w jaki sposób podziwiali je współcześni salzburskiego mistrza. Filarem spektakli i koncertów jest Zespół Instrumentów Dawnych (ang. Musicae Antiquae Collegium Varsoviense), orkiestra odwołująca się do interpretacji muzyki baroku i klasycyzmu w oparciu o najgłębszą wiedzę wykonawstwa historycznie poinformowanego (ang. Historically informed performance; HIP), grająca na instrumentach dawnych.

Warszawska Opera Kameralna jest w historycznej chwili, bo w tym roku przypada 100 lecie polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych, a także 20-letnia współpraca Warszawskiej Opery Kameralnej i Korancha Inc. W tegorocznym tourn,e Warszawska Opera Kameralna skupiła się na wybitnych śpiewakach, których kunszt sprawia, że interpretacje WOK są konglomeratem erudycji i doświadczenia z witalnością i radością. Cieszymy się, że tym razem japońska publiczność wsłuchuje się w głosy znakomitych solistów jak Stanisław Kufluk, Artur Janda, Jan Monowid, Joanna Moskowicz, Ingrida Gapova. W opinii krytyków to dzisiaj nazwiska elektryzujące świat opery, gwiazdy najważniejszych scen operowych świata.

Tym razem Warszawska Opera Kameralna zaprosiła japońskich melomanów na dwa koronne spektakle, filary repertuaru opery, która jako jedyna na świecie wystawiła komplet dzieł scenicznych Wolfganga Amadeusza Mozarta, "Czarodziejski flet" i "Wesele figara".

Zarówno spektakle jak i koncerty prowadzą dyrygenci maestro Piotr Sułkowski oraz Marcin Sompoliński - wybitny znawca muzyki mistrza Amadeusza jak również specjalista interpretacji muzyki na instrumentach dawnych maestro Kuba Wnuk. Tegoroczne prezentacje dzieł operowych w oparciu o historyczne instrumenty zapadną w pamięci japońskim melomanom na długo.

Szczegóły trasy:

- 2 listopada, godz. 15, Nagano - "Wesele Figara", INA CULTURE HALL,

- 3 listopada, godz. 15, Toyota - "Wesele Figara", TOYOTA CONCERT HALL,

- 4 listopada, godz. 15, Kanagawa - "Wesele Figara", KANAGAWA KENMIN HALL

- 6 listopada, godz. 19, Tokio - "Requiem & Opera Ensamble", TOKIO METROPOLITAN THEATRE

- 7 listopada, godz. 18.30, Tokio - "Wesele Figara", OLYMPUS HALL HACHIOJI,

- 9 listopada, godz. 13, Tokio - "Czarodziejski Flet", TOKIO BUNKA KAIKAN,

- 9 listopada, godz. 17.30, Tokio - "Czarodziejski Flet", TOKIO BUNKA KAIKAN,

- 10 listopada, godz. 14, Tokio - "Wesele Figara" TOKIO BUNKA KAIKAN,

- 11 listopada, godz. 18.30, Tokio - "Czarodziejski Flet", MAEBASHI CULTURE HALL,

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego