Telewizja. Niedziela z... rolami Jana Kobuszewskiego w TVP Kultura

Przed laty Agnieszka Osiecka nazwała Jana Kobuszewskiego zmarnowanym Chaplinem polskiego kina, bolejąc nad niewykorzystanym potencjałem wybitnego aktora. Czy słusznie?

«Miesiąc temu pożegnaliśmy kolejną ikonę polskiego kina. Jan Kobuszewski odszedł wwieku 85 lat, lecz pozostawił po sobie ogromny artystyczny dorobek. Wystąpił w 2tys. programów telewizyjnych i kilkudziesięciu filmach, w tym Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana", "Nie ma róży bez ognia" czy "Brunet wieczorową porą". Jego specjalnością stały się epizody, za to wyraziste. Charakterystyczny wygląd i poczucie humoru sprawiły, że właśnie w repertuarze komediowym obsadzano go najchętniej. Pamiętne były także jego występy w roli Pana Janka w Kabarecie Olgi Lipińskiej i Majstra w Kabarecie Dudek, a cytaty z takich skeczy jak "Książka życzeń i zażaleń" czy "Ucz się Jasiu" stały się wręcz kultowe.

Jaki był prywatnie? Skromny, rodzinny, pełen radości, którą zarażał Polaków przez ponad pół wieku, choć w jego życiu nie brakowało ciężkich chwil, i to od samego początku. Ciąża jego matki była trudna, zagrażała jej życiu. Nakłaniano ją nawet do aborcji, lecz wbrew namowom zdecydowała się urodzić dziecko. Narodziny małego Jana lekarze uznali za cud. Cudem przetrwał też wojnę i - jakby na przekór przeznaczeniu - radość życia towarzyszyła mu do końca, nawet w najtrudniejszych momentach.

NIEDZIELA 17.15 TVP KULTURA

NIEDZIELA Z...: ROLAMI JANA KOBUSZEWSKIEGO

NIEDZIELA 18.10 TVP KULTURA

DUDEK W TROJCE

NIEDZIELA 19.20 TVP KULTURA

KABARET OLGI LIPIŃSKIEJ:

UŚMIECH

KURTYNA W GORE.

Retro»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego