Częstochowa. Jubileusz z artystami z całego świata

"Błękitne krewetki" Teatru STU, "Czyściec" według Dantego, koncerty oraz wystawa uświetnią jubileusz piętnastolecia Europejskiego Centrum Kultury Logos. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

«Świętowanie potrwa od soboty do 17 listopada. Weźmie w nim udział 94 wykonawców z 19 krajów, m.in. Japonii, Kuby, Wenezueli, Wielkiej Brytanii i Wioch. W sobotę o godz. 20 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej (ul. Żubardzka 2a) wystąpi

trio: Piętro Balestrerro (gitara klasyczna), Aldo Mella (kontrabas) oraz Gabriele Mirabassi (klarnet). Włosi zaprezentują własne kompozycje, ale też muzykę swoich ulubionych twórców, m.in. Brazylijczyka Egberto Gismontiego.

W niedzielę o godz. 11 w Kościele Środowisk Twórczych (ul. Skłodowskiej-Curie 22) mszę św. poprowadzi ks. abp Władysław Ziółek (to on erygował ECK Logos). W południe w Logosie zaplanowano otwarcie wystawy malarstwa sakralnego. Ksiądz Sondka zaprosił Danyło Mowczana, twórcę ikon z Lwowa. Ekspozycję zatytułowano "Silentium".

W poniedziałek organizatorzy zapraszają do Teatru Powszechnego (ul. Legionów 21, Duża Scena). Beata Rybotycka i Alicja Wojnowska wystąpią w spektaklu "Błękitne krewetki" z muzyką do słów Jacka Cygana. To sztuka o dwóch aktorkach, młodszej i starszej, które spotykają się w teatralnej garderobie, by przygotować się do ról Gertrudy i Ofelii w "Hamlecie".

"Czy zwykłe życie może rywalizować z wielką sztuką? A może ta wielka sztuka zaczyna się w tym zwykłym życiu, może wspaniałe aktorskie kreacje mają swój początek w garderobie, w dziejących się tam historiach, w relacjach między aktorami, które mogą dawać aktorom motywację i siłę do grania?". Autorami muzyki są m.in. Elżbieta Adamiak, Seweryn Krajewski, Ryszard Rynkowski, Stanisław Sojka, Grzegorz Turnau i Zbigniew Wodecki. Reżyseria - Krzysztof Jasiński, aranżacje muzyczne - Krzysztof Herdzin.

We wtorek festiwalowi goście obejrzą najnowszą produkcję działającego przy Kościele Środowisk Twórczych Teatru Logos. "Czyściec" to pierwsza część Dantejskiej trylogii, której realizację podpowiedział ks. Sondce abp Grzegorz Ryś. Spektakl wyreżyserowała Ewa Wycichowska.

Środowa atrakcja to koncert Lecha i Pawła Wielebów, który rozpocznie się o godz. 19 w Kościele Środowisk Twórczych.

Bezpłatne zaproszenia są do odbioru w sekretariacie ECK "Logos" przy ul. Skłodowskiej-Curie 22.»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego