powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. "Dziady" po 55 latach wracają na afisz Teatru Polskiego

W repertuarze Teatru Polskiego nie może zabraknąć arcydramatu narodowego wieszcza, w pełnej wersji, w interpretacji Janusza Wiśniewskiego - reżysera znanego z formy teatru wywiedzionego z wyobraźni plastycznej. Na scenie ponad 50-osobowa obsada.

"Dziady" Adama Mickiewicza w Teatrze Polskim inscenizowano pięć razy: w kwietniu 1915 roku w reżyserii Józefa Sosnowskiego, w październiku 1915 roku w inscenizacji Aleksandra Zelwerowicza, w 1934 roku w interpretacji Leona Schillera, w 1955 roku - Aleksandra Bardiniego, w 1964 roku - Krystyny Skuszanki i Jerzego Krasowskiego.

Premiera "Dziadów" w reżyserii Janusza Wiśniewskiego już 22 listopada 2019 na Dużej Scenie.

"WIĘZIEŃ"

Nocy cicha, gdy wschodzisz, kto ciebie zapyta,

Skąd przychodzisz; gdy gwiazdy przed sobą rozsiejesz,

Kto z tych gwiazd tajnie przyszłej drogi twej wyczyta!

<<Zaszło słońce>>, wołają astronomy z wieży,

Ale dlaczego zaszło, nikt nie odpowiada;

Ciemności kryją ziemię i lud we śnie leży,

Lecz dlaczego śpią ludzie, żaden z nich nie bada.

"Dziady" Adama Mickiewicza - najwyższe osiągnięcie polskiej literatury, arcydzieło, które ukształtowało patriotyzm pokoleń Polaków, wielokrotnie inscenizowane: od prapremiery Stanisława Wyspiańskiego, przez najsłynniejsze spektakle: Leona Schillera, Aleksandra Bardiniego, Kazimierza Dejmka i Konrada Swinarskiego z legendarną rolą Jerzego Treli - po 55 latach wracają na afisz Teatru Polskiego w Warszawie.

Janusz Wiśniewski, laureat najważniejszych światowych nagród teatralnych i operowych, twórca legendarnych autorskich spektakli: "Koniec Europy", "Panopticum á la Madame Tussaud", "Olśnienie", "Dybuk", "Faust" i "Arka Noego. Nowy Koniec Europy", pracuje z Zespołem Teatru Polskiego - po swoim "Quo vadis..." - nad "Dziadami".

"Dzieje Boga w obrębie duszy ludzkiej", "mit integracyjny", "wpisanie sprawy polskiej w uniwersalny układ sił dobra i zła", "sfinksowa zagadka liczby czterdzieści i cztery - <<prawdziwa jak rachunek i dziwna jak mara>>" - te nieśmiertelne motywy tekstu Mickiewicza, o największej w historii polskiej kultury mocy ocalającej, już wkrótce w Teatrze Polskim.

Scenariusz przedstawienia powstał w oparciu o II, IV i III część "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022.

Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.