Warszawa. Wkrótce premiera "Ach, jakże godnie żyli"

23 listopada w Teatrze Powszechnym odbędzie się premiera spektaklu "Ach, jakże godnie żyli" w reż. Marcina Libera.

"Ach, jakże godnie żyli" to podróż przez historię Teatru Ósmego Dnia, legendy poznańskiej alternatywy teatralnej. Grupa stała się symbolem teatru kontrkulturowego, reprezentującego silną postawę ideową oraz - pomimo wielu represji - aktywnie negującego i podważającego społeczno-polityczny porządek PRL-u.

Ewa Wójciak, liderka zespołu, mawiała, że artysta nie powinien zajmować się w teatrze osobistymi bolączkami. Marcin Liber - reżyser spektaklu, jedno z dzieci Teatru Ósmego Dnia - przekornie bada granice tego przykazania. Przez rekonstrukcję manifestów, metod pracy z ciałem i najgłośniejszych przedstawień Ósemek, twórcy zadają pytania o sens i tożsamość ideałów teatru politycznego, który wywodzi się z offu, ale dziś funkcjonuje najczęściej w ramach repertuarowych instytucji. Czy kontrkulturowe budowanie małych wspólnot może być dobrą strategią przetrwania w czasach radykalnych podziałów społecznych?

Tytuł nawiązuje do legendarnego spektaklu "Ach, jakże godnie żyliśmy" Teatru Ósmego Dnia, którego premiera odbyła się w 1979 roku w Poznaniu. W kreacji zbiorowej wyreżyserowanej przez Lecha Raczaka zagrali m.in. Ewa Wójciak, Marcin Kęszycki, Tadeusz Janiszewski i Adam Borowski. Po latach prof. Juliusz Tyszka tak pisał o tym przedstawieniu: "Pozostało w pamięci trzech pokoleń polskich inteligentów jako manifestacja duchowej wolności w czasach zniewolenia i jako wybitne dzieło teatralne, które wyznaczało jeden z najistotniejszych kierunków rozwoju teatru poszukującego na świecie, zainspirowany dokonaniami Teatru Laboratorium i teatru politycznego zrodzonego na Zachodzie z młodzieżowej rewolty lat 60.".

Spektakl realizowany w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

Premiera: 23 listopada, Scena Mała, Teatr Powszechny w Warszawie. Kolejne pokazy: 24 listopada o godz. 16.00 i 19.30, 26 listopada o godz. 19.30 oraz 22, 23, 24 i 25 stycznia o godz. 19.30.

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego