Śląskie. 10. Noc Teatrów Metropolii

Jutro nie kładźcie się do łóżek zbyt wcześnie. W regionie odbędzie się 10. Noc Teatrów Metropolii - kolorowa i pełna wrażeń. W programie: 25 spektakli w 15 teatrach.

«Do tego kilkadziesiąt atrakcji - warsztatów, pokazów, zabaw, spotkań z twórcami i nocnego zwiedzania zakamarków teatrów. Jest więc w czym wybierać!

W bytomskim Teatrze Rozbark królować będzie taniec. Na scenie zobaczymy spektakl "Plateau", w którym młodzi tancerze przedstawią chaotyczną rzeczywistość. W sali czekać będą zajęcia z jogi, tworzenia dźwięków i tańca fizycznego.

Także w Bytomiu, w Operze Śląskiej, odbędą się warsztaty, podczas których będzie można zaprojektować kostium sceniczny, wykonać maskę teatralną i poćwiczyć wokal podczas lekcji śpiewu operowego czy spróbować swoich sił w balecie. Na scenie zaś zagoszczą: "Don Desiderio" i "La serva padrona".

Poćwiczyć będzie można też w Teatrze Czarnego Tła w Chorzowie, który oprócz tradycyjnych "czarnych spektakli" przygotował też zajęcia z burleski i spotkanie z aktorkami-tancerkami.

Na spotkanie z aktorami - po komedii "Ściana" - można będzie liczyć też w Teatrze Żelaznym w Katowicach.

A może chcecie zobaczyć, co kryje się za kurtyną, w kulisach, garderobach, charakteryzatorniach na strychach i w piwnicach teatrów? Nocne zwiedzanie teatralnych zakamarków proponuje m.in. Teatr Zagłębia, Teatr Dzieci Zagłębia, Teatr Mały, Teatr Miejski, Teatr Rozrywki czy Opera Śląska.

Teatr Nowy w Zabrzu przygotował premierową "Emigrację" - spektakl na podstawie bestsellerowej powieści Malcolma XD, a także głośne czytanie, projekcję filmu i koncert.

Świeżą produkcję dla dzieci - "O jeżu Jerzyku, co nie mógł zasnąć" - oferuje także katowicki Teatr Gry i Ludzie. Dorośli zaś obejrzą "Krawcową".

W Teatrze Miejskim w Gliwicach maluchy od 6 miesięcy do 3 lat udadzą się w podróż angażującą wszystkie zmysły w "Powitaniu", a dorośli widzowie zobaczą "Plotkę" - najnowszą produkcję tej sceny.

Teatr Rozrywki w Chorzowie zaprezentuje "Mariacką 5", gdzie fenomenalna Elżbieta Okupska, wcielająca się w rolę ulicznicy, w tragikomiczny sposób opowiada o swoim życiu. Katowicki Teatr Bez Sceny przygotował m.in. dwie sztuki Floriana Zellera: "Kłamstwo" i "Prawdę", które w komediowy, choć niepozbawiony refleksji sposób opowiadają o miłości, przyjaźni i zdradzie.

Teatr Korez w Katowicach zaprosi na "Pojedynek" i wieczór z kryminałem.

Obyczajowo i komediowo będzie również w Teatrze Śląskim w Katowicach, który pokaże "Sztukę". W planach jest też wykład o sztuce i zajęcia dla dzieci.

Klasykę, czyli "Tartuffe'a" Moliera proponuje Teatr Zagłębia w Sosnowcu i Teatr Ateneum, gdzie zobaczymy "Kordiana" Słowackiego.

Po twórczość Osieckiej, Przybory, Młynarskiego czy Grechuty sięgnął tyski Teatr Mały, przygotowując spektakl "Poeci Teatru" w oparciu o teksty tych autorów. Artystom na scenie towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu Acoustic Quartet.

Wiele spektakli będzie można zobaczyć za darmo, zaś na pozostałe bilety są w promocyjnych cenach. Udział w trakcjach specjalnych jest darmowy lub za symboliczną opłatą.

Za darmo także będzie można dojechać do wybranego teatru autobusem, tramwajem lub trolejbusem. Wystarczy pobrać na telefon lub wydrukować okolicznościowy bilet.

Organizatorem Nocy Teatrów Metropolii i fundatorem bezpłatnego transportu jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Szczegółowy program na stronie: nocteatrowmetropolii.pl»

e-teatr.pl - wortal teatru polskiego © Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego