powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Chybie. Dom kultury otrzyma nową siedzibę w 2021 roku

Gminny ośrodek kultury w Chybiu (Śląskie) w 2021 r. przeniesie się do nowej siedziby; trafi do wyremontowanego budynku nieistniejącej już cukrowni. Od lat funkcjonuje w nim klub filmowy, z którego wywodzi się Franciszek Dzida, pierwowzór bohatera "Amatora".

Sekretarz gminy Andrzej Bura za pośrednictwem biuletynu informacji publicznej podał, że chybskie władze rozstrzygnęły obecnie przetarg na inwestora zastępczego. Z grona pięciu firm wybrana została oferta spółki z Rybnika, która wyceniła swoje usługi na 233,7 tys. zł.

Inwestorem przy tworzeniu nowej siedziby ośrodka jest gmina. Do niej obecnie należy budynek. Samorząd pozyskał na renowację ponad 6 mln zł z funduszy UE. Teraz wyłoniony zostanie wykonawca prac. Dyrektor ośrodka Rafał Cymorek ma nadzieję, że prace ruszą już wiosną przyszłego roku, a otwarcie nastąpi w 2021 roku.

Obecnie ośrodek kultury mieści się w niewielkich pomieszczeniach miejscowego amfiteatru. W nowej siedzibie powstanie m.in. sala widowiskowa na 120 miejsc z pełnym zapleczem, pracownie warsztatowe i galeria wystawiennicza. Istniejący taras zostanie dostosowany do zajęć plenerowych. Zamontowane zostaną kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne.

W budynku pozostanie Amatorski Klub Filmowy "Klaps", który powstał w 1969 r. Założyli go młodzi pracownicy cukrowni Franciszek Dzida, Józef Orawiec i Kazimierz Pudełko. To jedyny działający na wsi klub filmowy. Krzysztof Kieślowski realizując film "Amator" wzorował się na postaci Dzidy. Obecnie klub zrzesza kilkanaście osób.