powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Warszawa. Wręczono nagrody tygodnika "Do Rzeczy" "Strażnik Pamięci 2019"

Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu, pisarz Wojciech Tomczyk i Polskie Linie Lotnicze LOT zostali laureatami głównych nagród "Strażnik Pamięci 2019", nagrodę specjalną "Strażnik Wartości" otrzymał ks. abp. Marek Jędraszewski.

"Pamięć jest rzeczą niezbędną dla funkcjonowania narodów, bez pamięci trudno sobie wyobrazić silny naród pewny swojej przyszłości" - powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas gali wręczenia nagród "Strażnik Pamięci 2019" na Zamku Królewskim w Warszawie (...)

Nagrodę główną "Strażnik pamięci 2019" w kategorii "twórca" otrzymał pisarz i publicysta Wojciech Tomczyk. Laudację na cześć laureata wygłosił red. Piotr Gociek.

- Czego potrzebuje naród żeby istnieć? (...) Naród potrzebuje wspólnych snów. Wspólnych marzeń. Wspólnego przekonania, że jego istnienie jest jemu samemu i światu potrzebne. Że ma przyszłość. Myślałem o tym, oglądając "Imperium" - spektakl, w którym Eugeniusz Kwiatkowski i Melchior Wańkowicz kreślą pospołu kształt przyszłej Polski. Polski, która nigdy nie nadeszła, bo niemieccy i rosyjscy zbrodniarze wymazali ją z mapy - mówił Gociek.

- Naród potrzebuje pisarzy, którzy o tych wszystkich rzeczach będą przypominali. Prawdziwych pisarzy. Nie tych, którzy podlizują się publiczności, nie tych, którzy ją usypiają, nie tych, którzy mają siebie za jedyny temat ważny opowiedzenia - podkreślił.

- Mamy wielkie szczęście. Jest dziś z nami taki pisarz. Nazywa się Wojciech Tomczyk. (...) To twórca, który obdarzony jest wielkim darem mówienia jasno o rzeczach najważniejszych. Twórca, który nigdy i nikomu się nie podlizywał, który nigdy nikomu na siłę nie chciał się podobać. Twórca, który jest chirurgiem narodu, a nie jego anestezjologiem - podkreślił w laudacji.

- Tylko pisarz, który mówi wprost rzeczy bolesne, jest pisarzem prawdziwym. Lektura dzieł Tomczyka bywa bolesna. Dlatego jest ozdrowieńcza - ocenił.

Pisarz odbierając statuetkę, przyznał, że "ta nagroda afirmuje wartości, które są dla mnie najważniejsze". - Te wartości są po prostu moimi wartościami - dodał.

W anegdotycznej i obrazowej formie opowiedział o związkach swoich przodków z Zamkiem Królewskim w Warszawie, by zakończyć słowami: - w moim najgłębszym przekonaniu to rodzina jest najlepszym strażnikiem pamięci (...)

Doroczne nagrody tygodnika "Do Rzeczy" nazwane "Strażnik Pamięci" są przyznawana w trzech kategoriach. W kategorii "twórca" wyróżnienie otrzymuje osoba lub osoby fizyczne, które przyczyniają się do odnowienia pamięci. W kategorii "instytucja" tytuł przyznawany jest muzeom, stowarzyszeniom, fundacjom oraz organizacjom, które zostały powołane lub w minionym roku podjęły nowe inicjatywy służące realizacji celów konkursu. W kategorii "mecenas" nagrodę otrzymuje podmiot publiczny lub komercyjny, w szczególny sposób materialnie wspierający dbałość o pamięć historyczną.

Galę wręczenia nagród "Strażnik pamięci 2019" objął patronatem narodowym Prezydent RP.

Organizatorem wydarzenia był tygodnik "Do Rzeczy", a współorganizatorami Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowe Centrum Kultury.