powiększwersja do drukupoleć znajomemu

Wrocław. Premierowe "Smutki tropików" w Teatrze Polskim

Sztuka Mateusza Pakuły nagrodzona Gdyńską Nagrodą Dramaturgiczną w roku 2014, będzie miał swoją premierę na scenie Teatru Polskiego 15 listopada. Reżyseruje Katarzyna Łęcka.

"Smutki tropików" to wirtualna opowieść o uciekających od rzeczywistości trzydziestolatkach. To gorzki portret pokolenia Y, tzw. millenialsów, rozpisany na sześcioro aktorów i kilka kamer.

Bohaterów spektaklu zobaczymy w ich "naturalnym środowisku" - na polu namiotowym, które stanie się jednym z przystanków w podróży. Aktorzy będą na scenie, lecz na pierwszy rzut oka niewidoczni. Zamknięci w niewielkich namiotach, delikatnie oświetleni turystycznymi lampkami, nieruchomi, samotni, z początku niechętni do wyjścia. Widz będzie śledził akcję sceniczną, mając możliwość wejścia głębiej - jedno spojrzenie na rozpięty na horyzoncie ekran pozwoli dojrzeć emocje, które bohaterowie dramatu usiłują ukryć.

Sztuka Pakuły rozprawia się z mitem człowieka europejskiego, otoczonego egzotyką orientu. Autor pyta o to, jak można być młodym na kontynencie, na którym wszystko jest stare. Dokąd dążą i przed czym uciekają ci, z pozoru uśmiechnięci, żyjący bezstresowo, młodzi ludzie? Czy przypadkiem nie uciekają od samych siebie, zatapiając swoje lęki w ekranach smartfonów i tabletów?

***

Na zdjęciu od lewej: Paweł Dobrzycki, Katarzyna Łęcka i Mateusz Pakuła.